Dojemná VIDEA: Policista pláče, že musí mlátit vlastní lidi. Jiní příslušníci se přidali k protestujícím Kataláncům

02.10.2017 9:00

Lidé na sociálních sítích rozebírají policejní násilnosti, kterých se strážci zákona dopustili na lidech, kteří se chtěli účastnit katalánského referenda. Na několika místech došlo k situacím, kdy hasiči bránili lidi před policisty. Jinde se policisté rozhodli jen přihlížet hlasování a dostalo se jim za to velkého poděkování.

Dojemná VIDEA: Policista pláče, že musí mlátit vlastní lidi. Jiní příslušníci se přidali k protestujícím Kataláncům
Foto: archiv
Popisek: Katalánsko

Katalánci šli v neděli k referendu, v němž se měli vyjádřit o své nezávislosti. Referendum bylo nelegální a pochybnosti o regulérnosti hlasování vyvolal fakt, že lidé mohli hlasovat opakovaně, ale výsledek referenda je tak či tak na světě. 90 procent hlasujících se prý vyslovilo pro nezávislost španělského regionu Katalánsko na centrální vládě v Madridu. Pozornost celého světa však nepoutalo ani tak referendum samotné, jako spíše to, jakým způsobem se mu pokoušela bránit španělská policie a národní garda. Policejní těžkooděnci podle dostupných informací zranili stovky lidí. Britský deník The Guardian tvrdí, že zraněných osob bylo přes šest set.

Ne všude ale docházelo k násilnostem. U některých volebních místností postávali katalánští policisté, kteří s klidem přihlíželi tomu, jak lidé hlasují. Podle informací České televize za to policistům hrozí stíhání, neboť zradili důvěru, kterou do nich vkládala centrální vláda. Zato u hlasujících si ti samí policisté vysloužili velký respekt a potlesk, jak dokládají videa, která kolují po internetu.

Politický komentátor Martin Hekrdla na tomto videu dokládá, že se v Katalánsku rozkládá moc centrální vlády sídlící v Madridu.

„Ať už si myslíme o nezávislosti Katalánska cokoli (je to mnohostranný problém a jsou v tom rozděleni i sami Katalánci), dvě věci jsou jisté: 1. Represivní stupidita ústřední vlády v Madridu čím dál víc zavazuje všechny skutečné demokraty, aby se této vládě postavili na odpor. 2. Zdánlivě neotřesitelná moc jádra každého státu – ozbrojené složky – se vždycky může rozpadnout. V přiloženém záběru vidíme plačícího policistu, který již takříkajíc není schopen služby. To je nadčasové. Přesně takhle vznikají zásadní trhliny ve státní moci, ona fatální ‚únava materiálu‘, kterou v jisté fázi už někdy prostě nelze profesionálně svařit. Stačí vlastně jen málo. Jak to řekl svého času Jan Pavel II. davům pod jhem dvou generálů, Chilanům za Pinocheta i Polákům za Jaruzelského, ‚Už se nebojte.‘,“ připomíná publicista některé důležité historické okamžiky na sociální síti Facebook.

Server Lidovky.cz napsal, že u některých volebních místností se lidé toužící po hlasování v referendu dočkali zastání z nečekané strany. Policejním těžkooděncům se postavili do cesty místní hasiči a rozhodli se bránit voliče.

„Katalánští hasiči si během nedělního policejního zásahu propletli ruce a vytvořili lidskou bariéru chránící voliče před tvrdými údery policejních obušků. Některé těžkooděnce to však nezastavilo a mezi údajnými narušiteli veřejného pořádku a hasiči při rozdávání ran příliš nerozlišovali,“ napsal server, který se dovolával dalších videí kolujících po internetu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…