Dokončil celý mandát, stejně odešel s ostudou. Takový byl rok 2017 Bohuslava Sobotky

26.12.2017 12:14

Dnes již bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uzavírá složitý rok. Zatímco v lednu Sobotka vedl nejsilnější parlamentní stranu s padesáti poslanci a byl premiérem země, na konci roku je jen řadovým zákonodárcem v relativně malém patnáctičlenném klubu. Ačkoli byla jeho vláda poměrně úspěšná, volební smetanu místo Sobotky slízl současný premiér Andrej Babiš.

Dokončil celý mandát, stejně odešel s ostudou. Takový byl rok 2017 Bohuslava Sobotky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dosluhující premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Server iRozhlas.cz se ohlíží za politickým rokem 2017. Pro Bohuslava Sobotku to nebyl příliš pozitivní rok. Zatímco ještě na jeho začátku byl předsedou vlády a na zatím posledním sjezdu strany byl zvolen za volebního lídra, na konci roku bylo všechno jinak. Z pozice volebního lídra byl sesazen kvůli neuspokojivým volebním průzkumům, premiérem už také není a k dovršení smůly se mu nedařilo ani v rodinném životě. V průběhu roku oznámil rozluku svého manželství.

Sobotkovým největším politickým problémem se stala tzv. demise – nedemise. Sobotka chtěl pět měsíců před volbami z vlády odstranit Andreje Babiše, ale prezident Zeman dával najevo, že Babiše jen tak neodvolá. Politici zavedli spor o tom, zda prezident smí proceduru odvolání ministra zdržovat, když to premiér požaduje, a Sobotka nakonec zvolil trochu jinou cestu. Rozhodl se podat demisi celé vlády. I tady však narazil na postoj prezidenta Zemana. Miloš Zeman dával najevo, že by tatáž vláda mohla pokračovat dál, jen bez Bohuslava Sobotky. Končící premiér si proto demisi rozmyslel a začal opět požadovat odchod Andreje Babiše z kabinetu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Tyto politické otočky Bohuslavu Sobotkovi a sociální demokracii jako celku nijak nepomohly. Andrej Babiš mohl tvrdit, že je obětí politikaření, intrik a že ho jeho političtí konkurenti chtějí umlčet. Výsledky voleb mimo jiné ukázaly, že voliči tento výklad celé situace Babišovi uvěřili.

„Když jsem se podíval na ta první čísla, tak ten nejsilnější pocit bylo zklamání z toho množství hlasů a z toho, jak celkově volby dopadly, protože to, co je znepokojivé, je vzestup extrémních stran,“ citoval Sobotku Radiožurnál.

A jako by toho ve tvrdém politickém roce Bohuslava Sobotky pořád nebylo dost, jeho domovská stranická organizace expremiéra vyzvala, aby se vzdal mandátu, protože ČSSSD přivedl k propasti. Sobotka se však svého mandátu odmítl vzdát. V tuto chvíli je z něj opoziční poslanec. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ten pán, ten miliardář, má styky na policii a další místa, bál jsem se ho, těch jeho praktik… Měsíce sedí ve vazbě, teď začal zpívat. A je to drsná píseň

16:32 Ten pán, ten miliardář, má styky na policii a další místa, bál jsem se ho, těch jeho praktik… Měsíce sedí ve vazbě, teď začal zpívat. A je to drsná píseň

EXKLUZIVNĚ Překvapivé informace prý zazněly před Městským soudem v Praze, který se zabýval údajným p…