Doktor Macek: Kalousku, lidi nechtějí utrácet. A nic s tím neuděláš

02.08.2012 11:35

Ministr financí Miroslav Kalousek vytrvale zkouší vylepšovat rozpočtovou bilanci zvyšováním daní, ale vůbec se mu to nedaří. Lidé sice odvádějí na DPH více, ovšem kvůli nižší ochotě utrácet celkový výběr daně dokonce klesá. Neochota utrácet poškozuje ekonomiku. A co na to ministr Kalousek? Zvýší daně ještě víc.

Doktor Macek: Kalousku, lidi nechtějí utrácet. A nic s tím neuděláš
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Miroslav Kalousek sleduje čas

Podle Lidových novin vládní sázka na zvýšení daní jednoznačně selhala. Ministr Kalousek si maloval, že zvýšení daně z přidané hodnoty přinese státu nárůst rozpočtových příjmů o více než 15 procent, ve skutečnosti ale výnos z této daně oproti loňsku spíše klesá.

Lidé totiž nakupují méně než vloni. Ačkoliv zboží a služby zdražily o 3,5 procenta, zákazníci utratili v obchodech dokonce o 2,1 procenta méně. Ministerstvo však odmítá připustit, že by důvodem nižší ochoty nakupovat bylo právě zdražování. „Dá se samozřejmě jen spekulovat, jestli spotřeba klesá kvůli vyšší dani, nebo kvůli celkové společenské atmosféře, kdy mají lidé obavy, a proto neutrácejí,“ říká pro LN náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Čísla jsou však neúprosná. Za prvních sedm měsíců bylo vybráno na DPH 122 miliard, což je úplně stejná částka, jako byla vybrána vloni při nižší dani. V některých měsících přitom výnosy dokonce meziročně klesaly. Navíc se nižší ochota nakupovat promítá i do výnosu spotřebních daní. Podle odhadů ministerstva přitom mělo být vybráno již 140 miliard.

Navzdory těmto zjištěním však letos vláda prosadila další zvýšení daní, od kterého si slibuje, že získá další desítky miliard. Zákon však nejspíš zastaví levicí ovládaný Senát a následně se může stát, že jej nepodpoří ani někteří poslanci za ODS, kteří zvyšování daní dlouhodobě kritizují.

Neúspěšnou zkušenost se zvyšováním daní dnes kromě České republiky dělají i jiné evropské země - jihoevropské ekonomiky uvízlé v těžké recesi. I tam po zvýšení DPH příjmy z této daně naopak poklesly. Ve střední Evropě je však ČR jedinou zemí, kde lidé takto drasticky omezují utrácení. Srovnatelné jsou v tomto směru jen těžce zkoušené jihoevropské země.

Do vlády se kvůli neustálým pokusům získat více peněz zvyšováním DPH už opřel i známý glosátor Miroslav Macek. „Lafferova křivka platí, i kdyby Kalousek založil další klon lidovců,“ vzkazuje vládě, která se prý proto nemá divit, že při zvyšování daní klesá i ochota lidí je platit. „Jaké si z toho vláda vzala poučení? Opět zvyšuje DPH,“ kroutí hlavou doktor Macek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: javTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…