Doktor Macek: Matka Pavla Rychetského pracovala pro Gottwalda. A jeho otec...

23.04.2018 12:04 | Zprávy

Předseda Ústavního soudu ČR minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny varoval pře možným zhoubným vlivem sociálních sítí na společnost. Připomněl, že v Německu už sociální sítě cenzurují. Podle Rychetského má takový krok smysl. Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych za to Rychetského zkritizoval. A dnes všemu nasadil korunu glosátor veřejného dění doktor Miroslav Macek.

Doktor Macek: Matka Pavla Rychetského pracovala pro Gottwalda. A jeho otec...
Foto: Archiv PL
Popisek: Miroslav Macek

Pavel Rychetský poslední dobu vyjadřuje jisté obavy o demokracii. Zhoubný vliv na ni prý mohou mít i sociální sítě, jako jsou Facebook či Twitter. „V našem rozhovoru jsme úplně pominuli neobyčejně zhoubné působení sociálních sítí. To je patologická oblast, která získává dominanci nad normální civilizovanou komunikací, ať už mezi jednotlivci, nebo mezi partnery na politické scéně,“ konstatoval Rychetský pro Hospodářské noviny.

Komentátor Martin Fendrych oponoval, že cenzura sociálních sítí není správnou cestou, protože se znovu a znovu ukazuje, že cenzura nikdy nefunguje dokonale. Budívá také značný odpor. Jedinou správnou cestou je podle komentátora vyšší vzdělání pro celou společnost. Vzdělanější lidé budou vědět, že i internet je veřejným prostorem a ve veřejném prostoru se sluší a patří vyjadřovat se kultivovaně. Vzdělanější lidé také budou vědět, že by neměli dál šířit nenávistné výkřiky.

„Děsivé je, jak ostatní tu špínu sdílejí a šíří buď z osobní hlouposti, nebo jako revanš za své nepovedené existence. Jediné, co funguje, je skutečně svobodná společnost, která pravdu považuje za základní hodnotu. Cenzurovat mám sám sebe, brzdit své zhoubné tendence,“ podotkl Fendrych

Miroslav Macek se na slova Pavla Rychetského podíval z trochu jiného pohledu. Došel k názoru, se Rychetský svým voláním po cenzuře znovu přihlásil ke své komunistické minulosti.

„Pochází přece z kované komunistické rodiny. Jeho otec Josef Rychetský hájil v roce 1956 komunistického soudce Karla Vaše, strůjce řady justičních vražd. Jeho matka JUDr. Eva Rychetská, narozená 18. 9. 1912, evidovaná jako agentka pro boj s vnitřním nepřítelem, číslo agenturního svazku 24239, pracovala v právním odboru Kanceláře prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. (Její podpisy najdeme pod zamítnutými žádostmi lidí, žádajících o milost před popravou). Skončila zde až v roce 1969,“ napsal glosátor.

Rychetský se soudcem ústavního soudu stal v roce 2003. V roce 2013 ho Prezident Miloš Zeman jmenoval znovu. Tehdy však Rychetský tvrdil, že by chtěl po roce 2017 ve funkci skončit. Dnes se proto vedou debaty o tom, kdo by ho mohl nahradit. Sám Rychetský má zřejmě starost o to, kdo zasedne na jeho místě a žádá prezidenta Zemana o schůzku. Zatím neúspěšně.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…