Dokumenty: Národní park byl varován před požárem. Do poslední chvíle

29.07.2022 23:03

Dalo se rozsáhlému požáru v Českém Švýcarsku předejít? Místní samosprávy upozorňovaly do poslední chvíle vedení Národního parku České Švýcarsko na to, že riziko rozsáhlého požáru vážně existuje – ukazují to dokumenty, které mají k dispozici Seznam Zprávy.

Dokumenty: Národní park byl varován před požárem. Do poslední chvíle
Foto: Twitter Hasičský záchranný sbor ČR
Popisek: Požár v Národním parku České Švýcarsko

Vedení Národního parku České Švýcarsko bylo opakovaně varováno, že vzácnou přírodní oblast může zachvátit rozsáhlý ničivý požár. Ve čtvrtek 7. července, tedy necelé tři týdny předtím, než přírodní katastrofa park skutečně postihla, napsal starosta Krásné Lípy na Děčínsku Jan Kolář dopis řediteli správy Národního parku Pavlu Bendovi.

  • Původní text ZDE

„Jsme přesvědčeni, že je zásadním ohrožením zdraví osob a majetku, připouštět možnost kontrolovaného požáru,“ varoval starosta Kolář, že případný požár se může stát nezvladatelným. V textu, jehož kopii mají Seznam Zprávy, také upozorňuje, že v parku leží až 2 miliony kubíků suché dřevní hmoty – nevytěženého dřeva z kůrovcové kalamity.

„Vzhledem k opakujícím se dlouhým obdobím sucha a ke skutečnosti, že většina požárů v území vzniká nedbalostí člověka, považujeme tento postup za hazard s vysokým rizikem katastrofy,“ dodal varovně Kolář. Nešlo podle jeho slov zdaleka o první podnět či varování, které místní samosprávy vedení Národního parku poslaly.

Ředitel Národního parku Benda však vyhodnotil, že „stojící uhynulé stromy nepředstavují výrazné zvýšení požárního nebezpečí, neboť se jasně prokázalo, že odumřelé stromy prakticky nehoří“. Doporučení umístění vaků na vodu odmítl s tím, že jsou neefektivní.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

21:32 Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

Hostem pořadu Podtrženo, sečteno na XTV.cz u moderátora Luboše Xavera Veselého byl komentátor Petr H…