Dolejš v ČT: O výši platů by si politici neměli rozhodovat sami

19. 6. 2014 23:01

V úvodu čtvrtečních Událostí, komentářů diskutovali o rizicích lidského selhání ve zdravotnictví poslanec Miloslav Janulík (ANO) a bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). V další části pořadu se diskutovalo o tom, jakým způsobem by se měla stanovovat výše platů politiků.

Dolejš v ČT: O výši platů by si politici neměli rozhodovat sami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto
reklama

Heger přiznal, že ve zdravotnictví nikdy nedosáhneme stoprocentní spolehlivosti. Ale podle teorie pochybení riziko selhání roste s únavou. A v tom, že čeští zdravotníci jsou více přetěžováni, než je v Evropě běžné, se jak Heger, tak Janulík shodli.

Heger poukázal i na to, že v USA je odškodňování poškozených pacientů nastaveno vůči lékařům tak ostře, že ti se proti tomu alibisticky pojišťují tím, že provádějí dvakrát až třikrát víc vyšetření, než by bylo v průměru zapotřebí. Tím se ale léčba prodražuje. Vzhledem k podfinancování českého zdravotnictví se ale u nás na těchto vyšetřeních šetří, což poněkud zvyšuje rizika při léčbě pacientů.

Každý člověk reaguje na léčbu jinak

Místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala poukázal na to, že je rozdíl v tom, když jde do opravy auto a když se léčí člověk, neboť každý lidský jedinec reaguje na nemoci i na jejich léčbu jinak.

Dolejš: Není v pořádku, když politici rozhodují o svých platech

Ohledně diskuze o platech politiků prohlásila sociálnědemokratická politička Marie Benešová, že ve sněmovně toto není stěžejní téma. Prý se očekává, že příští rok platy poslanců vzrostou o 1 %. Komunistický politik Jiří Dolejš poukázal na to, že ministr financí Andrej Babiš plánuje zvednout platy ve veřejné sféře o 3,5 %. „Pokud ekonomika půjde nahoru a všichni dostanou přidáno, pak bychom politikům měli rozmrazit platy,“ poznamenal s tím, že není v pořádku to, že politici rozhodují sami o svých platech. Za vhodnější by považoval systém, kdy by plat politiků byl odvozován od průměrného platu.           

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránila

9:06 Jáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránila

Herní vývojář, glosátor a nyní i bojovník proti cenzuře Daniel Vávra se střetl s eurokomisařkou Věro…