Dolínek z ČSSD pomáhá Fialovi odstranit Klause. S tímto nastoupil do sněmovního řečniště

16.04.2019 16:53

ODS se na první pokus nepodařilo sesadit z postu předsedy školského výboru Sněmovny svého bývalého člena Václava Klause mladšího. S druhým pokusem přispěchal občanským demokratům na pomoc demokrat sociální, a to Petr Dolínek. Na půdě Sněmovny vysvětlil, proč musí Klaus z tohoto postu zmizet.

Dolínek z ČSSD pomáhá Fialovi odstranit Klause. S tímto nastoupil do sněmovního řečniště
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Dolínek a Jaroslav Ďuriš
reklama

Sociální demokrat Petr Dolínek naznačil, že na začínající schůzi Poslanecké sněmovny navrhne bod, na jehož základě by měl být z postu předsedy školského výboru odvolán Václav Klaus mladší. A jak řekl, tak udělal. U řečnického pultíku vysvětlil, proč tak činí.

„Jak jistě víte, poslanec Klaus nevhodně využil plénum Poslanecké sněmovny a použil výroky, které se nemají říkat nikde, natožpak zde,“ vypálil Dolínek s odkazem na skutečnost, že Klaus přirovnal přijímání směrnic Evropské unie českým parlamentem k rozhodnutím za druhé světové války o tom, který Žid půjde na smrt a který až někdy později.

Takovéto přirovnání se Dolínkovi jeví jako absolutně nevhodné. „Já bych si nedovoloval zařazovat tento bod, kdyby Václav Klaus vyslovoval jen své euroskeptické názory,“ zdůraznil Dolínek. „Ale tyto výroky považuji za nepřijatelné,“ uzavřel svůj návrh Dolínek.

Pro svůj návrh však nezískal dost hlasů.

Volal také po projednání a schválení zpráv o hospodaření České televize. Poslanci si sami uložili povinnost zprávy projednávat, tak by to podle Dolínka také měli dělat.

ODS tvrdí, že má na základě sněmovních dohod na post předsedy školského výboru nárok, a Václav Klaus mladší již není členem ODS, takže v tomto křesle nemá co dělat. Předsedou školského výboru by se měl stát poslanec ODS. První pokus o sesazení Klause však nevyšel. ODS navrhla za nového předsedu Martina Baxu, ale tento kandidát nezískal dost hlasů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml. flákl do stolu: Tak to zrušte! Sněmovna se totiž neumí dohodnout

10:06 Klaus ml. flákl do stolu: Tak to zrušte! Sněmovna se totiž neumí dohodnout

Povinná maturita z matematiky – ano, či ne? Dlouhodobá otázka, kterou řeší čeští politici. Ministr š…