Domonstrace proti reformě VŠ. Na vládu jde deset tisíc lidí

29.02.2012 11:36

V Praze protestují tisíce studentů proti reformě vysokých škol. Podle policie se sešlo kolem 7000 demonstrantů, organizátoři odhadují účast až na 10.000 lidí. K Rudolfinu se kromě pražských studentů sjeli i vysokoškoláci z regionů, v průvodu došli k úřadu vlády. Už v úterý vyšlo v Brně do ulic asi 6000 mladých lidí. Demonstrovat se dnes bude také v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni.

Domonstrace proti reformě VŠ. Na vládu jde deset tisíc lidí
Foto: red
Popisek: Na chodbách Filozofické fakulty UK nebylo při Noci univerzit k hnutí

Demonstracemi vyvrcholí takzvaný týden neklidu, kterým chce akademická obec přimět vládu k odmítnutí reformních zákonů o vysokých školách připravovaných ministrem školství Josefem Dobešem (VV). Jeho reformy podpořil premiér Petr Nečas (ODS).

Vysoké školy nesmí řídit politici, upozorňují protestující

S transparenty jako "Dobeše do koše" zaplnil dav studentů náměstí Jana Palacha, z oken Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (UK) a Vysoké školy uměleckoprůmyslové visí transparenty proti reformě a zavedení školného. "Ukradli nám reformu a naplnili ji vlastním obsahem," promluvil ke shromáždění prorektor UK Stanislav Štech. Pokud podle něho změny projdou, místo univerzit budou firmy, místo děkanů a rektorů manažeři a místo studentů klienti. Dav pak po cestě ke Strakově akademii skandoval:"když nechcete slyšet, nebudeme tiše". Na akci dohlížejí desítky policistů.

Pražského protestu se zúčastnili i studenti z Brna, Ostravy, Zlína nebo Liberce. Celkem se do protestního týdne zapojily školy z 12 univerzitních měst. Protest organizují studenti jednotlivých vysokých škol spolu se Studentskou komorou Rady vysokých škol a Iniciativou za svobodné vysoké školy. Kritikům reformy vadí kromě zavedení školného také změny v pravomocích vysokých škol. Do jejich řízení by nově mohli víc zasahovat podnikatelé nebo politici, kteří by seděli ve správních radách.

Reforma se připravuje osm let, počítá mimo jiné s novým financováním škol na několik let dopředu a změnami v akreditacích a udílení titulů. Školy by se také měly profilovat buď jako výzkumné, vzdělávací, nebo prakticky orientované. Prezident Václav Klaus odsoudil protesty jako nátlakové. V České republice funguje 26 veřejných a dvě státní vysoké školy. Vysokoškolských studentů je přes 392.000, z toho na veřejných vysokých školách jich studuje 339.000.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

19:51 Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

„Byl by to boj a rozhodně nic hezkého.“ To ne, žádné násilí! Ani evidentní političtí odpůrci nové Ba…