Donald Trump přednesl téměř hodinový projev a byla to síla: Éra mlácení prázdné slámy skončila! Zdědili jsme binec. Sedněte si, oni stejně napíšou...

25.02.2017 14:14

45. prezident USA Donald vystoupil na shromáždění Americké konzervativní unie ve Washingtonu. Příznivci nového šéfa Bílého domu mohli být znovu navýsost spokojení. Trump předvedl tradičně bouřlivý projev, v němž ostřeloval média, zastal se dělníků a popisoval své plány do budoucna. Éra mlácení prázdné slámy skončila, hřímal Trump. Znovu zmínil Švédsko i Německo.

Donald Trump přednesl téměř hodinový projev a byla to síla: Éra mlácení prázdné slámy skončila! Zdědili jsme binec. Sedněte si, oni stejně napíšou...
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump
reklama

Na shromáždění konzervativních aktivistů Conservative Political Action Conference – CPAC 2017 ve Washingtonu Donald Trump znovu ukázal, jak dokázal vyhrát volby. Dalším padesátiminutovým úderným projevem potvrdil, že umí upoutat pozornost. Zkritizoval svou někdejší soupeřku Hillary Clintonovou, prozradil, jaký binec zdědil po Baracku Obamovi a tradičně se opřel do mainstreamových médií. Znovu je obvinil z šíření falešných zpráv – fake news.  

„Znalci“ jen vysávají lidem peníze. Ó, jak jsou ty peníze skvělé!

„Je skvělé být zpátky v CPAC. Jsem tu opravdu rád. Mám rád tohle místo,“ zahájil Trump poté, co utichl hlasitý uvítací potlesk. „Jste moji přátelé, rád jsem mezi vás přijel a přijedu i příští rok a každý další rok. Budu s CPAC kdykoliv to bude možné,“ ujišťoval účastníky sjezdu v hlavním městě USA.

Netrvalo dlouho a přišel útok na média. Účastníci akce by si prý měli sednout, nebo média zase nebudou říkat pravdu. „Nepoctivá média řeknou, že mě nepřivítaly velké ovace. Víte proč? Protože všichni rovnou stáli a nikdo neseděl, takže mě nepřivítal potlesk, během něhož by si všichni teprve stoupli,“ vykládal Trump. „Jsou hrozní,“ udeřil prezident USA. A ještě jednou požádal účastníky, aby si všichni sedli.

Posléze zavzpomínal na svůj první projev na půdě CPAC asi před šesti lety, kdy prý neměl v podstatě nic připraveného. Oslovila ho prý zdejší atmosféra a od té doby byl rok co rok v myšlenkách s účastníky. Smýšlejí prý totiž jako on, chtějí bezpečnější zemi, chtějí lepší zemi. A teď se to podle Trumpa může podařit, protože se prezidentem stal člověk, který sdílí stejné hodnoty. Stejně jako oni chce i prezident, aby se Amerika stala znovu skvělou.

„Média si nemyslela, že bychom mohli vyhrát. ... Učenci si nemysleli, že bychom mohli vyhrát. Konzultanti, kteří vysávají všechny peníze – sají jich tolik – jsou tak skvělí. Jenže oni nejsou tak skvělí v politických odhadech. Opravdu dobří jsou ve vysávání peněz od lidí. Nemysleli si, že bychom mohli vyhrát, podcenili sílu lidí, ale vy jste jim ukázali, že se spletli. Toto je pravda, která vystihuje, co se opravdu stalo. Nikdy nepodceňujte dílo lidí. Nikdy!“ hřímal Trump. Doplnil také, že příště si znalci už dají pozor.

Média zkreslují má slova

Po bouřlivém potlesku přišel další výstřel směrem k médiím. Trump zopakoval, že bojuje proti lživým zprávám – fake news. „Před pár dny jsem řekl, že falešné zprávy jsou nepřítelem lidu. A ony jsou! Jsou nepřítelem lidu. Nemají žádné zdroje, odkud by brali informace, tak si je vymyslí, když žádné nemají,“ zesiloval hlas prezident. Pokud by média měla psát, že to a to vědí od konkrétního člověka a ne jen z nějakého „zdroje“, tak by prý najednou pramen falešných zpráv vyschl.

Mnohá média podle něj pracují nečestně. Jako důkaz Trump popsal, jak některá média referovala o jeho projevu na Floridě. Já jsem řekl, že falešné zprávy jsou proti lidem. Falešné zprávy. Jenže oni vypustili slovo „falešné“ a napsali, že jsem tvrdil, že zprávy jsou proti lidem. Ale já nejsem proti médiím. Já nejsem proti tisku. Já jsem proti médiím, která šíří falešné zprávy,“ hřímal Trump .

Nemluvě o tom, jak podle Trumpa mnohá média stranila před volbami Hillary Clintonové. Stačí si vzpomenout, co předvídaly průzkumy, o kterých novináři psali, a jak volby opravdu dopadly. Tyto průzkumy napomohly vytvoření falešného příběhu, v němž se lidem podsouvalo, že nemá smysl hlasovat pro Trumpa. „Proti tomuto systému musíme bojovat. Ale jeho tvůrci jsou velmi inteligentní, jsou mazaní a velmi nečestní,“ varoval prezident.    

Jenže tím ani zdaleka neskončil. Připomněl také, že se média často dovolávají prvního dodatku ústavy USA, který mimo jiné zaručuje svobodu projevu a svobodu tisku. „Miluji první dodatek. Nikdo nemiluje první dodatek tolik, jako ho miluji já,“ sdělil šéf Bílého domu účastníkům konference. „Ale první dodatek platí pro všechny. Můžu ho využívat já, můžete ho využívat vy. Dává nám právo mluvit svobodně. A já toto právo využívám k tomu, abych kritizoval šíření falešných zpráv,“ pokračoval v kanonádě Trump.

Až budou média psát pravdu a přestanou pracovat v žoldu různých zájmových skupin, Trump je prý přestane kritizovat. Zájmy těch úzkých skupin, které média hájí, nejsou v souladu se zájmy občanů. Až budou média informovat pravdivě a budou opravdu zastávat zájmy této země, jako je svoboda, bezpečnost a tak podobně, bude prý tisk s Trumpem na jedné lodi.

Ve jménu pracujících

Trump ve svém projevu zmínil i levicového senátora Bernieho Sanderse, který dokázal uvést do chodu určité hnutí. Jenže Hillary Clintonová a mašinerie demokratické strany ho údajně převálcovaly. Sanders měl přitom podle Trumpa pravdu, když tvrdil, že Spojené státy svazují nevýhodné obchodní smlouvy. Podle prezidenta je třeba tyto smlouvy změnit tak, aby byli američtí zaměstnanci opět na prvním místě. Až příliš dlouho prý Spojené státy tolerovaly odliv pracovních míst do zahraničí. Příliš dlouho Američané chránili hranice cizích zemí, ale své vlastní hranice ponechali propustné. To se podle Trumpa musí změnit. Viděno touto optikou lze říci, že republikáni nezapomínají ani na americké dělníky.

Podle vlastních slov Trump nemá nic proti obchodním dohodám, ale jen za situace, kdy jde o dohodu „jeden na jednoho“, která zajišťuje Spojeným státům dobré postavení. Mezinárodní dohody, které jsou pro USA nevýhodné, Trump zhodnotí a zruší. Vyjedná prý lepší. „Republikánská strana bude stranou i pro dělníky,“ ujišťoval.

Zdědili jsme binec

Trump ujišťoval, že na hranicích s Mexikem postaví zeď. S její výstavbou se prý začne ještě dřív, než bylo v plánu. Stejně tak republikán nezapomněl na svůj slib „vypakovat ze země opravdu špatné cizince“. Ministr pro vnitřní bezpečnost John F. Kelly prý již v tomto směru odvedl kus práce. „Lidi, kteří tu prodávali drogy nebo vraždili, posíláme pryč. Musejí odejít jako první. Pracuji na tom od prvního dne,“ ujišťoval Trump.

Od prvního dne prý pracuje také na tom, aby zůstávalo více amerických peněz doma a nemizely na zahraniční projekty. Snaží se připravit projekty na obnovu americké infrastruktury, ale také řešit situaci na Blízkém východě, kde se toho za posledních 15 let zanedbalo opravdu hodně. „Zdědili jsme binec, to mi věřte,“ shrnul Trump.

Dobře je to vidět třeba na zdravotnickém programu Obamacare, který podle Trumpa prostě nefunguje „Je to katastrofa!“ nebral si servítky. Před Obamacare byli údajně Američané spokojení se svým systémem zdravotní péče, byli spokojeni se svými lékaři. Ale Obamacare všechno změnial. Ve jménu uspokojení relativně malé skupiny osob  Obamacare poškodila miliony, hřímal prezident. Tento nový systém je podle Trumpa odsouzen k zániku a až se skutečně zhroutí, tak američtí demokraté přijdou k republikánům a budou „škemrat o pomoc“.

K dovršení všeho zlého se prý Trump musí vyrovnat s obřím státním dluhem.

Éra mlácení prázdné slámy je u konce

Prezident však okamžitě účastníky konference ujišťoval, že se s těmito problémy vyrovná. „Éra mlácení prázdné slámy je u konce!“ sliboval. Prvním krokem má být právě výstavba zdi na hranicích s Mexikem. Ostraha hranic se navíc bude starat o to, aby vyschl proud drog „tekoucích“ do USA. Vyschne prý také proud nelegálních migrantů. Nejen to podle Trumpa pomůže ke snížení zločinnosti v amerických městech.

„Chystáme také odvážné kroky, kterými si chceme rozvázat ruce a obsadit energetiku, jako těžba ropy z břidlic, využití zemního plynu i kvalitního uhlí. Pošleme naše horníky zpátky do práce,“ prozradil Trump. 45. prezident USA slíbil odstranění „zdrcujících regulací“, které podle jeho názoru ničí celou ekonomiku, pracovní trh nevyjímaje. Současně hodlá tlačit na velké koncerny, aby vrátily výrobu do USA. V případě automobilek s tím už začal. Je čas, aby se všichni Američané vrátili do práce.

Šéf Bílého domu zopakoval, že nezapomíná ani na bezpečnost Američanů. „Když se zahraniční teroristé nedostanou přes naše hranice, nemohou naší zemi ublížit,“ sliboval od řečnického pultíku.

Miluju Švédsko, ale...

Znovu se také vrátil ke své „švédské aféře“. V nedávném projevu na Floridě Američany ujišťoval, že nedopustí, aby se v USA dělo něco podobného, co se dělo poslední noc ve Švédsku. Média v severské zemi však marně pátrala po tom, co se mělo stát. Nedělo se nic. Trump si však nedal pokoj a zmínil Švédsko i tentokrát. Stačí se prý podívat, co se v této zemi poslední dobou opravdu děje.

„Miluji Švédsko. Velká země, skvělí lidé. Miluji Švédsko. Tamní lidé mi rozumějí. Podívejte se na to, co se děje ve Švédsku, podívejte se na to, co se děje v Německu. Podívejte se, co se stalo ve Francii. Vzpomeňte si na Nice a Paříž,“ apeloval na účastníky setkání konzervativců Trump.

Prezident USA prý má kamaráda, který miloval Paříž. Rok co rok tam i s rodinou jezdil. Jenže přestal. Za poslední roky se Paříž tak moc změnila, že se tam Trumpův kamarád již odmítá vracet. Prezident nechce, aby se podobně proměnily i Spojené státy. Proto bude držet „islamistické teroristy sakra daleko od amerických hranic“. Prezident prý hodlá americké hranice chránit za každou cenu a nehodlá se trápit negativním mediálním obrazem, který kvůli tomu možná získá.

„Nikdy se nebudu omlouvat za to, že chci zajistit bezpečnost amerického lidu. ... Pokud to bude znamenat, že si vysloužím špatnou publicitu, pokud to znamená, že o mně lidé budou mluvit špatně, tak ať. To mi nevadí,“ prohlašoval Trump.

V rámci zajištění americké bezpečnosti Trump hodlá posílit americkou armádu a podle vlastních slov nezapomene ani na veterány.

Prezident USA se pomalu blížil k závěru svého projevu a ujišťoval konzervativce, že jeho administrativa nebude skládat účty nějakým lobbistům, ale občanům. Jeho a další občany prý spojuje jedna myšlenka: „Všechno pro Ameriku!“ Tohoto hesla se Trump hodlá držet po celou dobu své vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální cenzura v ČT! Jan Kraus, jak ho neznáte: Špinavé zákulisí

8:44 Brutální cenzura v ČT! Jan Kraus, jak ho neznáte: Špinavé zákulisí

VZPOMÍNKY A PERLY Pět let jsem měl v České televizi opravdu svobodu, mohl jsem to dělat, jak jsem ch…