Doněcká a Luhanská lidová republika mají v Bratislavě neoficiální zastoupení

4. 11. 2014 14:23

Slovenský podnikatel Marián Farkaš otevřel v Bratislavě neoficiální "zastoupení" povstalecké Doněcké a Luhanské lidové republiky, které vyhlásili proruští separatisté na východě Ukrajiny. Farkaš pro dnešní vydání listu Sme řekl, že zastoupení funguje bez finanční podpory z Doněcka nebo Ruska. Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí v reakci uvedl, že Bratislava tyto takzvané republiky neuznává.

Doněcká a Luhanská lidová republika mají v Bratislavě neoficiální zastoupení
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem Luhanska je nespočet podobných vraků
reklama

Hlavním úkolem "zastoupení Novorossije" je podle Farkaše poskytovat humanitární pomoc oblastem na východě Ukrajiny, kam už dvě zásilky tohoto druhu byly odeslány. Podnikatel současně pracuje pro slovensko-čínskou obchodní komoru Sinaco.

Rozhlasové stanici Hlas Ruska Farkaš řekl, že otevření zastupitelského úřadu bylo vyústěním snahy o konsolidaci a zmírnění dopadů ukrajinského konfliktu "zaměřeného na potlačování základních lidských práv a svobod ze strany profašistické kyjevské junty". Dodal, že kromě Ruska pouze Slováci pomohli humanitární pomocí občanům Doněcké a Luhanské oblasti, kteří našli útočiště v humanitárních táborech na území Ruské federace.

Slovensko ani jednu ze samozvaných republik neuznává

"Slovenská republika neuznává takzvané republiky na územní Donbasu. Ve smyslu mezinárodního práva je nelze považovat za samostatné subjekty, proto nemá smysl hovořit ani o jejich zastoupení, ať již na území Slovenska nebo jiné země," reagoval na Farkašovu iniciativu mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Peter Susko. Samozvané republiky neuznává ani Kyjev ani západní země.

Na separatistickém východě Ukrajiny se v neděli uskutečnily volby, které podle očekávání potvrdily pozice dosavadních povstaleckých vůdců Doněcké a Luhanské republiky Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického. Kyjev povstalecké volby odmítl jako "frašku" a EU je označila za překážku pro mírový proces. Naopak Rusko oznámilo, že bude výsledky voleb respektovat.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …