Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

28.01.2021 13:24

V Prostoru X herec Miroslav Donutil komentoval současná opatření. Že je nedodržují ti, kdo je nařizují, nazval tragédií. Sám se snaží být ukázněný. S moderátorem se také bavil o své minulosti a svém otci. „Z dnešního hlediska by i on jako soudce seděl ve vězení, poněvadž mi dal pár facek, které padly v přesný a pravý čas, což si s odstupem času přiznám, ale tehdy pochopitelně ne. Ale to už by se dneska trestalo, takovéhle věci,“ řekl. Jeho otec prý vyhnal v roce 1968 ruské vojáky. Překáželi mu na soudním dvoře. A o období po Sametové revoluci neměl moc iluzí.

Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď
Foto: Repro ČT
Popisek: Herec Miroslav Donutil

Donutil Čestmírovi Strakatému potvrdil, že si už v projektech, ve kterých účinkuje, více vybírá. Moderátor se zeptal, zda se tedy stahuje z veřejného života a připomenul, že dříve bývalo Donutilovo jméno s televizní zábavou ztotožněné. „Ona ta zábava sama o sobě vymizela z té televize. A už ji v poslední době není možno ani vidět. Protože se tím nikdo zodpovědně nezabývá, asi ubyli i autoři, a tu zábavu, kterou já jsem se snažil dělat, jsem si vymýšlel sám, byla to vlastně moje iniciativa,“ řekl herec, jmenoval své pořady a dodal, že formát bylo setkání s významnými lidmi, kteří měli co říct a ještě k tomu byli vtipní. Setkávání s takovými lidmi ho baví stále, takže tak činí. „Nemám pocit, že bych se stahoval z veřejného života, naopak,“ odpověděl na moderátorovu otázku, ale podotkl, že teď jsou z veřejného života stažení všichni.

Anketa

Dostane se Robert Šlachta se svým hnutím Přísaha do Poslanecké sněmovny?

69%
31%
hlasovalo: 18245 lidí

Jak se Donutilovi v takových podmínkách žije? „Blbě. Samozřejmě, že když jste ochuzen o tu možnost kontaktu s diváky, tak je to pro herce dosti značné utrpení,“ prozradil. Co se týká opatření, Donutil nepovažuje za vhodné všechno v této nenormální době otevřít. „Ale rozhodně si myslím, že lidé, kteří navštěvují divadla, jsou velmi ohleduplní, inteligentní a kulturní lidé a dokázali by se postarat o své vlastní zdraví, o zdraví herců,“ řekl. Byl překvapen, že když byla divadla otevřená a diváci měli roušky, tak i přes ně byly znát divácké emoce.

„Tohle by klidně mohlo existovat. Do jaké míry si to myslí hygienici, imunologové a všichni další, kteří se o to starají, to nevím. Také nevím, do jaké míry mnoho z nich je, či není kompetentní,“ řekl Donutil. Doplnil, že se snaží nemít pocit, že jsou dotyční nekompetentní, ale zda jsou, nebo nejsou, se podle něho stejně ukáže až s odstupem času. A sám se snaží být ukázněný. To, že opatření nedodržují ti, kdo je nařizují, je dle jeho názoru tragédie. „Když je nedodržují, tak popírají sami sebe a je logické, že nemají důvěru,“ konstatoval.

Čestmír Strakatý se v rozhovoru zaměřil i na minulost. Na to, jak se Donutil vyrovnával s režimem a zeptal se, zda za ním přišel „StBák s papírem“. „Ne, to ne. To nepřišel, papír mně nenabídl, ani žádnou spolupráci. My jsme se sami charakterizovali s Petrem Mosazným, náš dramaturg, pozdější poradce prezidenta Václava Havla, jako guerilla probíjející se nepřátelským územím. My jsme to tak chápali,“ řekl Donutil a dodal, že neměli situaci tak těžkou, jako kolegové v Praze. Jeho otec přitom byl pravověrný komunista a povoláním soudce. Donutil uvedl, že ti, kteří ho pamatují, ho označovali za nejspravedlivějšího soudce, jakého poznali. Otec byl velice přísný. „Z dnešního hlediska by i on jako soudce seděl ve vězení, poněvadž mi dal pár facek, které padly v přesný a pravý čas, což si s odstupem času přiznám, ale tehdy pochopitelně ne. Ale to už by se dneska trestalo, takovéhle věci,“ ilustroval otcovo chování.

Dodal, že jeho otec byl i zásadový, což také vedlo k problémům. „Když přišel rok 1968 a přišla sem ruská vojska, tak se mu vojáci utábořili na soudním dvoře. A táta je vyhnal. Možná by se to mohlo hodnotit jako heroický čin, ale on za to pochopitelně potom trpěl, jak nastala normalizace, tak to neměl jednoduché. Ale on je vyhnal proto, protože nechtěl, aby mu překáželi v práci, ne z ideologického hlediska,“ vyprávěl. Jeho otec pak měl zaražený postup.

Po Sametové revoluci jeho otec změnil názory, ale ne úplně. „Já to pamatuju z první republiky, bude tu vláda, proti ní opozice, pak se to zase prohodí, oni si na sebe všechno řeknou, ale ven to nepůjde, všechno rozkradou,“ vzpomínal na otcova slova a dodal, že pak se s otcem začal hádat: „Ten pan Klaus a ten pan Havel, víš co to je za lidi? To jsou úžasní...“ Otec se prý jen smál. V pozdější fázi života se pak Donutil senior rozešel i s komunisty, kteří se etablovali jako profesionální komunisté s touhou po tom, aby byli u moci a s velkými majetky. „To nejsou komunisti, s těma nechci mít nic společného,“ říkával. A ke konci života byl úplně apolitický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tvrdá slova Dominika Duky. Nejmenoval, naznačil. Ale oni se v tom najdou

13:13 Tvrdá slova Dominika Duky. Nejmenoval, naznačil. Ale oni se v tom najdou

Lipovská a Nerušil. Tato jména vyčítají věřící i nevěřící kardinálu Dukovi. Nyní se arcibiskup vyjád…