Donutíme Zemana! Chystá se další žaloba, přitvrdil rektor Zima

22.08.2019 18:44

Prezident je podle rektora Univerzity Karlovy stejný občan jako každý jiný a měl by se řídit rozhodnutím soudu. Tomáš Zima to řekl v interview na Českém rozhlase. Zároveň nevyloučil možnost, že po konci svého mandátu vstoupí do politiky. „Určitě se ve veřejném prostoru budu pohybovat,“ nechtěl ovšem specifikovat své další kroky Zima.

Donutíme Zemana! Chystá se další žaloba, přitvrdil rektor Zima
Foto: Repro Facebook
Popisek: Prof. Zima, rektor UK
reklama

Prezident Miloš Zeman se podle Zimy častokrát nachází na hraně ústavy. „Prezident využívá možností, které mu dává ústava, a v řadě případů nectí určité tradice, které ústava třeba přesně nespecifikuje, a to mi vadí,“ byl kritický rektor Univerzity Karlovy.

Anketa

Schvalujete působení ministra zahraničí Tomáše Petříčka?

5%
95%
hlasovalo: 25091 lidí

Vrátil se také k aféře s nejmenováním profesorů, která skončila až u soudu. „Těch žalob jsme podali několik, v jedné žalobě již Městský soud v Praze rozhodl, že prezidentu nepřísluší posuzovat odbornost a že má učinit rozhodnutí,“ vysvětloval Zima a dodal, že v řešení je další žaloba, která by měla prezidentovi jmenování docentů profesory nakázat.

„Věřím, že pokud rozsudek soudu ČR rozhodne, že navrhovaní docenti mají být jmenováni, prezident jako jakýkoli jiný občan ČR bude muset toto rozhodnutí akceptovat,“ je optimistický Zima s tím, že některá rozhodnutí prezidenta bohužel rozdělují společnost, než aby ji spojovala.

Jako neopodstatněné spatřuje Zima nejmenování prof. Aleše Gerlocha ústavním soudcem, jak Senátu navrhl prezident Zeman. „Mrzí mě, že ta věc je zpolitizovaná, protože zkušenosti prof. Gerlocha s ústavou má málokdo, navíc nikdo v těch debatách nezpochybnil tuto jeho odbornost a kvalitu,“ řekl Zima a opřel se do jednoho z kritiků. „Jurečka je politik a navíc zemědělec. Jeho názor, který mluví o pochybné kvalitě, odborníci nesdílejí,“ řekl jasné stanovisko Zima s tím, že odbornost mají posuzovat odborníci, a ne politici.

Fotogalerie: - Připomínka 1968 v Karlových Varech

Aktivisté Milionu chvilek v Karlových Varech před ...
Vzpomínková akce u příležitosti výročí 21. srpna 1...
Vzpomínková akce u příležitosti výročí 21. srpna 1...
Vzpomínková akce u příležitosti výročí 21. srpna 1...
Vzpomínková akce u příležitosti výročí 21. srpna 1...
Vzpomínková akce u příležitosti výročí 21. srpna 1...

Podle Zimy je nesmysl, že by prof. Gerloch byl jakýmkoliv způsobem spřízněný s prezidentem, jak se o tom hovořilo v Senátu. „Prof. Gerloch dával stanoviska, která pak byla potvrzena nezávislými soudy, tudíž tam o nějaké podpoře nemůže být řeč. Navíc prof. Gerloch byl jedním z lidí, kteří měli na starost právě podávání žaloby na prezidenta,“ připomněl rektor UK spory s prezidentem.

Po konci mandátu rektora UK v roce 2022 Zima nevylučuje ani vstup do politiky. „Láká mě veřejné dění obecně, určitě se ve veřejném prostoru budu pohybovat. Nevylučuji to, ale zatím o tom nepřemýšlím,“ neřekl jasnou odpověď Zima a dodal, že nejvíce se těší na možnost častější práce se studenty v Ústavu klinické biochemie.

Jeho případný vstup do politiky by prý neovlivnil fakt, že byl před revolucí členem komunistické strany. „To, že jsem byl členem, nebylo dobré rozhodnutí, stála za tím ta moje celoživotní snaha být ve veřejném prostoru. Určitě to ale nebude mít vliv na moje rozhodnutí o případném vstupu do politiky,“ řekl na závěr Zima.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

22:04 Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z n…