Doplácí nad sto tisíc. Žádné slitování! „Neumí šetřit. Vytápí bazén? Aspoň se uvolní bytový trh.“

28.04.2023 8:10 | Ze sítí

Částky přesahující sto tisíc korun za teplo a vodu za loňský rok. Vyúčtování nedoplatků, které obdrželi obyvatelé bytových domů ve vsi na Olomoucku, vyvolávají polarizující názory. Některé tvrdí, že si za to lidé mohou svým nezodpovědným chováním a odmítáním šetřit. Naopak jiní diskutéři jsou v šoku a doufají, že lidi už tyto obávané horentní sumy probudí do skutečné reality, do níž je uvrhla politika Fialovy vlády.

Doplácí nad sto tisíc. Žádné slitování! „Neumí šetřit. Vytápí bazén? Aspoň se uvolní bytový trh.“
Foto: pixabay.com
Popisek: Topení - ilustrační foto

Například Jana Zacharková, obyvatelka obce Kozlov, která bydlí s bývalým manželem v třípokojovém obecním bytě, musí doplatit 107 972 korun. „To, co platíme jsou šílené pálky. Loni jsem doplácela kolem 40 tisíc korun. Nevím, jak si s tím poradím. A když jsem starostu žádala o vysvětlení, nechtěl se o tom bavit. Když prý nezaplatím, tak mě vystěhuje. Než to stihnu vyrovnat, přijde další rána za další rok a nikdy se z toho už nevyhrabu,“ řekla Právu nešťastná žena v invalidním důchodu, která na všech zálohách za bydlení v domě zaplatila za rok 51 600 korun.

Vysoká vyúčtování šokovaly i Jana Procházku, byť nemusí platit tak vysoké částky. Doplatit musí 36 780 korun, situaci ale chce v obci řešit. „Nechápu to. Šetříme, jak se dá. Budu tlačit na obec, aby s tím něco udělala,“ uvedl s tím, že na zálohách ve čtyřpokojovém bytě platil měsíčně sedm tisíc, od ledna platí 12 500 korun.

Kozlovský starosta Roman Fojtík říká, že vysoké ceny jsou obecně důsledkem razantního zdražení energií, za tak obrovské nedoplatky si však podle něj lidé mohou sami, protože nešetřili. „Mají malé zálohy a ohromnou spotřebu. Žádal jsem je, ať si zálohy navýší a šetří. Nikdo téměř nepřišel, a když, tak si zálohu zvedli o dvě stovky. Chtělo to ale o pět tisíc,“ řekl Právu starosta. To výše zmínění odmítají. „Není to pravda. Tvrdil, že bude stačit maximálně tisícovka,“ uvedl Procházka a Zacharková.

Případ zoufalých lidí z Kozlova se šířil rychle na sociálních sítích, diskutéři se ale svými reakcemi rozdělili do dvou názorových táborů. Těch, kteří stejně jako starosta Fojtík vinili obyvatele obce, že si za to mohou sami a těch, co jsou zhrozeni, do jak špatné finanční situace lidi energetická politika vlády uvrhla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

U důchodců a invalidů je šetření těžké, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 28.04.2023 9:17:27
Lidé mají různé nemoci a nemohou si dovolit se pohybovat v bytě v chladu se dvěma svetry, jak doporučila Pekarová. To vede ke zhoršení nemocí, případně i ke ztrátě pohyblivosti. Možná se dá vypnout topení v místnostech, přesunout se do jedné. Asi tak si to představují. Mnohým nic jiného nezbude. Ale jaké je to kvalita života, životní úroveň? Za komunistů si lidé mohli bez problémů zatopit atd., základní životní potřeby měli pokryté. Fialův režim se chová naprosto cynicky a bezohledně vůči obyvatelstvu. Ještě navíc lžou.

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…