Dosluhující ministr Pelikán se zastal muže odsouzeného za vraždu

25.06.2018 21:33

Odcházející ministr spravedlnosti Robert Pelikán podal stížnost ve prospěch Pavla Koblížka, který koncem roku 2014 zastřelil před diskotékou ve Vysokém Mýtě jednoho člověka a druhého těžce zranil. Případem se tak bude muset znovu zabývat Nejvyšší soud, napsal dnes server Seznam Zprávy. Někdejší strážník Koblížek si za vraždu odpykává patnáctiletý trest. U soudu se hájil tím, že jednal v nutné obraně.

Dosluhující ministr Pelikán se zastal muže odsouzeného za vraždu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán
reklama

Nejvyšší soud by měl podle Pelikána znovu prozkoumat, zda Koblížek nejednal v akutním stresu. „Útok poškozených, který se stupňoval, vnímal tak, že může přerůst v násilí ohrožující jej na životě,“ uvedl podle serveru ve stížnosti Pelikán. Ministr argumentuje i tím, že Koblížek oba protivníky střelil při fyzické potyčce jen jednou, uvedla ČTK.

Krajský soud v Hradci Králové původně Koblížka zprostil obžaloby, ale Vrchní soud v Praze takový výsledek kauzy nepřipustil. Napodruhé krajský soud uložil Koblížkovi podmínku za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví. Vrchní soud i poté verdikt změnil a za vraždu vyměřil 15 let nepodmíněně.

Koblížkovi loni nevyhověl ani Nejvyšší soud. Nejprve mu sice odložil výkon trestu, nicméně nakonec jeho argumenty nevyslyšel. Případ posuzoval i Ústavní soud, který došel k závěru, že Koblížek překročil meze nutné obrany.

Incident se odehrál v prosinci 2014 ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. Opilý strážník Koblížek se domáhal vstupu na diskotéku. Obsluze ukazoval odznak strážníka a se společníky požadoval vstup zdarma. Ochranka jej ale dovnitř nepustila. Muži začali odcházet a jeden z nich zřejmě dovnitř nastříkal pepřový sprej.

Lidé z klubu pak Koblížka se společníkem začali pronásledovat, chtěli, aby kvůli dořešení incidentu počkal na příjezd přivolané městské policie. Podle Koblížka se chovali agresivně, proto jednou vystřelil do vzduchu a následně zbraň obrátil proti svým sokům. Jeden člověk na následky zranění na místě zemřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

15:19 Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

Miroslav Kalousek v Poslanecké sněmovně rušil projev poslance Lubomíra Volného. Třikrát mu odcizil t…