Dost, Bakalo, žádná ultimáta, řekla vláda. Žádost uhlobarona o čtyři miliardy shodila ze stolu

14. 12. 2015 18:29

Vláda odmítla žádost společnosti New World Resources miliardáře Zdeňka Bakaly o podporu ve výši čtyř miliard korun na fungování společnosti OKD. Je však s NWR ochotná jednat, jde jí především o pomoc horníkům, kteří by přišli s koncem OKD o práci. Informuje Česká televize.

Dost, Bakalo, žádná ultimáta, řekla vláda. Žádost uhlobarona o čtyři miliardy shodila ze stolu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Důl Paskov

Se situací v OKD je spjato téměř dvacet tisíc pracovních míst, která jsou v současnosti v ohrožení. Jen v prodělečném Dole Paskov na Frýdecko-Místecku může přijít o práci na 1 200 zaměstnanců, jak uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Paskov měl původně fungovat až do konce roku 2017, je však možné, že bude uzavřen již příští rok. „Majitelé by ale museli zaplatit horníkům odstupné. Jsem zvědav, z čeho by jim zaplatili. A je otázkou, jestli by to nebyl impulz k odchodu firmy do konkurzu,“ řekl Mládek.

Problém však spočívá v tom, že konkurzem je ohrožena celá firma, nejen Důl Paskov, a podle Mládka nemá nárok na finanční podporu od státu. „Budeme se snažit docílit toho, aby bylo propuštěno co nejméně lidí. V některých šachtách by mohla těžba pokračovat do roku 2020. Odmítáme ale jakákoliv ultimáta,“ dodal Mládek a sdělil, že existuje možnost převedení dolů na jiné firmy, avšak bez závazků společnosti NWR.

Celý text zde.

Oznámil také založení speciální pracovní skupiny, jejímž cílem je nahradit v regionu pracovní místa, která budou zrušena spolu s Dolem Paskov. „Uvažujeme o určité veřejné podpoře, která by umožnila za prací dojíždět,“ dodal Mládek.

Premiér Sobotka uvedl, že nechce, aby došlo k přepsání Dolu Paskov z NWR na stát. Jeden z kroků pro zlepšení situace horníků je podle něj například jejich dřívější odchod do důchodu, který však musí teprve projít Parlamentem.

Vládě ani odborům se pak nelíbí návrhy NWR na snížení mezd zaměstnanců OKD o pět procent. „Měla by dát jasně najevo, že NWR je už pro ni ve vztahu k hornictví minulostí. Měla by řešit především zaměstnanost v regionu,“ řekl odborový předák Josef Středula s tím, že vláda by měla zavrhnout veškeré návrhy NWR.

Stejného názoru je i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. „Je nutné vytvářet nová pracovní místa, ale také zachovat co nejvíce pracovních míst v těžební firmě,“ uvedl Novák s tím, že část dolů by mohla být převedena na státní podnik Diamo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dva telefonují, jeden kouká do počítače... Kalousek a Fiala zaměstnali sněmovnu. Než se to pokazilo, bylo veselo

13:34 Dva telefonují, jeden kouká do počítače... Kalousek a Fiala zaměstnali sněmovnu. Než se to pokazilo, bylo veselo

V Poslanecké sněmovně se dnes sešli zákonodárci na mimořádné schůzi, kterou vyvolali poslanci opozič…