Dostal jsem pozvánku na Hrad, napsal na Facebook europoslanec Štětina. Pak prozradil, co s ní udělá

25.10.2014 20:05

Někteří, především pravicoví politici, odmítli pozvání prezidenta republiky Miloše Zemana na oslavy státního svátku 28. října na Pražském hradě. Odůvodňují to tím, že Zeman nepozval na oslavy rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a jeho kolegu z Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Informuje o tom server Echo24.

Dostal jsem pozvánku na Hrad, napsal na Facebook europoslanec Štětina. Pak prozradil, co s ní udělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brána na 1. nádvoří Pražského hradu
reklama

Oba rektoři totiž měli v minulosti s prezidentem Zemanem spory. „Grubhoffer vyslovil podporu literárnímu historiku Martinu C. Putnovi ve sporu s prezidentem o jeho jmenování vysokoškolským profesorem, Bek zase neumožnil Zemanovi vystoupit na půdě univerzity,“ uvedl server.

Je to svátek státní, a ne prezidentův osobní

Pozvání odmítl například šéf právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda, který to odůvodnil právě Zemanovým rozhodnutím pozvat jen některé rektory českých vysokých škol. „Mám totiž za to, že jde o svátek státní a ne Váš osobní. Je na Vás, abyste určil kategorie významných představitelů českého národa, které se mají slavnosti účastnit. Nemyslím si ale, že je společensky přípustné si v rámci těchto kategorií vybírat dle sympatií,“ uvedl mimo jiné Svoboda v dopise prezidentovi.

Na Hrad nepřijde ani ministr pro lidská práva

Ze stejného důvodu už v týdnu odmítl účast na ceremoniálu europoslanec Stanislav Polčák, další politici se podle zjištění serveru přidávají. A to nejen z pravicových stran. V úterý na Hrad nepřijde ani ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který je ovšem známým Zemanovým kritikem. „Já myslím, že to je ukázka určité malosti, nepřenést se přes nějaký konflikt. A jestliže jsou zváni rektoři, tak by asi měli být zváni všichni. Přijde mi to nedůstojné,“ řekl Dienstbier serveru.

Nepozvat dva rektory je projev vrchnostenské arogance

Na Hrad nepřijdou ani poslanec TOP 09 Daniel Korte nebo místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Prezident Zeman se proti všem dosavadním zvyklostem a tradicím rozhodl nepozvat na slavnostní ceremoniál na Pražském hradě dva rektory vysokých škol. …. Je to projev vrchnostenské arogance a buranství,“ uvedl Ženíšek.

Na Hrad nepojede ani europoslanec Jaromír Štětina. „Dostal jsem od prezidenta Miloše Zemana pozvánku na hradní oslavu 28. října. Děkuji, mám dost důvodů, abych pozvání odmítl,“ napsal na svém facebookovém profilu Štětina.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel pohořel. Smutný večer pro příznivce

16:30 Havel pohořel. Smutný večer pro příznivce

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se opřel do ceny Český lev. Podle něj šlo jen o filmovou párty. A dos…