Dostali jste k Vánocům dluhopis? Ekonom Pikora zhodnotil, jestli máte mít radost

02.01.2021 21:27

„Mnozí z vás určitě přemýšlejí o tom, co svým blízkým dát pod stromeček. Pokud ještě nevíte, tak mám pro vás tip,“ lákala na počátku prosince ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na Dluhopis Republiky. Podle ní měl dluhopis „potěšit vaše blízké“ a zároveň zhodnotit úspory. Ekonom Vladimír Pikora nyní pro server Reflex.cz odpověděl, zdali byl správný krok Dluhopis Republiky kupovat. Poukázal směrem k japonskému dluhu.

Dostali jste k Vánocům dluhopis? Ekonom Pikora zhodnotil, jestli máte mít radost
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

Anketa

Která pohádka si zaslouží zamknout do trezoru a nevysílat?

hlasovalo: 10936 lidí
Na Pikoru se mělo obracet množství lidí, kteří jej před vánočními svátky požádali o pomoc v rámci toho, zdali je Dluhopis Republiky jen „zoufalství vlády z ohromného dluhu v době koronakrize“ a zdali se mu velkým obloukem vyhnout, nebo jestli má ministryně financí pravdu a doporučil by jej.

„Přátelé, budete možná překvapeni, ale Dluhopis Republiky byl vydán ještě před koronavirem a nemá s ním nic společného. Nehledejte v tom konspirace a nesmysly. Podobně nabízely domácnostem dluhopisy vlády už dříve. Politici v tom vždy vidí nějakou snahu o větší využití úspor domácností a tvrdí, že chtějí dát vydělat i lidem a nejen bankám. Z mého pohledu to je však v řízení státního dluhu naprostá marginálie a jde pouze o marketing. Z makroekonomického pohledu to je nedůležité,“ odpovídá na tyto dotazy prostřednictvím svého komentáře Pikora.

A co se týče toho, zdali je to dobrá investice? Píše, že není lehké odpovědět. Poukázal, že přišel prudký růst globálního dluhu a nepředstavitelný tisk peněz. „Vlády po celém světě se v boji s koronou zadlužují na nové rekordy a všem dochází, že jednoho dne bude nutné tyto dluhy splatit. A nikdo neví jak. Řada lidí se začala bát, že řešením je inflace, která dluh požere. Obávají se tak střadatelé v New Yorku, Londýně i Paříži, stejně jako v Praze. Mnoho podnikatelů proto už do smluv po letech vrátila inflační doložku,“ odkazuje s tím, že pokud se inflace bojíte, jistě pro vás dává smysl protiinflační Dluhopis Eepubliky.

„Dluhopis totiž garantuje výnos o půl procentního bodu vyšší, než je míra inflace v daném roce. Ačkoli ještě není známá prosincová inflace, oznámilo Ministerstvo financí výnos pro období od 2. 1. 2020 – 2. 1. 2021 ve výši 3,4 % p.a. To sice není žádné terno, ale zároveň to není špatné,“ komentoval.

Sám si však myslí, že ceny nemají příliš prostoru pro růst. „Nezaměstnanost sice prudce neroste, ale lidé si více než dříve rozmýšlejí útraty. V nejbližší době se proto inflace nebojím. Za pár let to ale může být jinak. To se v cenách může více projevit rekordní zadlužení. Peněz je na planetě nezdravě hodně a centrální banky dělají vše pro to, aby inflace rostla. Takže proč nekoupit k Vánocům třeba protiinflační dluhopis?“ myslí si.

Jmenuje, že dluhopis je bezpečnější i výnosnější než ten, který by poskytly komerční banky. „A pokud se na investici díváte srdíčkem“, dává prý tato investice také smysl. „Pro stát je daleko lepší, když mu půjčují vlastní občané, než když to jsou cizí banky nebo fondy. To vidíme třeba u Japonců. Ti půjčují své vládě a ta má vyšší dluh než italská vláda. O japonský dluh se přitom na rozdíl od toho italského nikdo nebojí,“ přirovnává. Závěrem však podotkl, že i přesto by raději přímo jakožto dárek dal někomu něco jiného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…