Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

01.10.2022 21:31 | Ze sítí

Většina komentátorů a politiků se shoduje, že na celkové výsledky letošních voleb nebudou expremiér Andrej Babiš ani opoziční SPD a její šéf Tomio Okamura rádi vzpomínat. „Obžalovaný Babiši, tohle referendum o vládě jste prohrál na celé čáře,“ vzkazuje šéfovi ANO například exministr Kalousek. Pozornost budí také úspěch advokátky Jany Zwyrtek Hamplové na Kroměřížsku. „Senát jednoho podobného dezoláta zvládne, ale nesmírná ostuda,“ zaznělo s označením kandidátky za „ropuší ježibabici“. Přišla i výzva k oplocení Kroměříže. „Postavte okolo plot, dokud je čas!“ šíří se.

Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Selfie se senátorem Ivo Valentou

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14495 lidí
Letošní senátní volby měly být podle opozičních stran jakýmsi „referendem o vládě“ a pokud by se tento výklad voleb přijal, pak lze konstatovat, že vláda svou pozici obhájila zcela jednoznačně a opozice zažila totální debakl.

Opoziční SPD měla šanci po prvním kole získat pouze jeden mandát v karlovarském volebním obvodu, ale ani ten nakonec občané tomuto hnutí nesvěřili, když kandidátka SPD Eva Chromcová pohořela v souboji s kandidátkou ANO Věrou Procházkovou. Ta získala až necelých 68 % hlasů.

Opoziční ANO pak kromě karlovarského obvodu zabodovalo také na Bruntálsku, kde bylo rozhodnuto již v kole prvním, v němž vyhrál Ladislav Václavec se ziskem 58,85 % hlasů nade všemi uchazeči.

A to je vše. Nikde jinde v České republice už hnutí expremiéra Andreje Babiše, jež postavilo své kandidáty ve 24 obvodech z celkových 27, v prvním ani v druhém kole nezvítězilo – a poslední útěchou mu může být akorát výhra společného kandidáta ČSSD a ANO ve Frýdku-Místku, kde Zdeněk Matušek velmi těsně porazil kandidáta Spolu Stanislava Folwarczného o méně než procentní bod hlasů.

Vládní strany oproti tomu mohou slavit, jelikož z letošních senátních voleb odcházejí se ziskem dohromady 20 mandátů.

Nejvíce sledovaný souboj letošních voleb v podobě duelu mezi bývalou spolupracovnicí expremiéra Andreje Babiše Janou Nagyovou (ANO) a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) v jihlavském volebním obvodě pak skončil také jasným vítězství Vystrčila (60,03 %).

Vystrčil za vyjádření jasné podpory od voličů poděkoval slovy, že „vyhrála slušnost“.

Někdejší ministr financí a bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek vládním stranám poblahopřál „s velkou radostí“ – zejména pak koalici Spolu sdružující občanské demokraty, lidovce a TOP 09.

Dělat z voleb referendum o vládě je dle něj „logický nesmysl“. „Andrej Babiš to přesto dělal, ať je tedy po jeho: Obžalovaný Babiši, tohle referendum o vládě jste prohrál na celé čáře,“ dodává směrem k šéfovi ANO, jehož kandidáti ve velkém prohráli.

Bývalý premiér Mirek Topolánek pak k tomuto debaklu suše poznamenává, že Babiš zřejmě se svým objížděním republiky nyní nadobro končí. „Bydlík bude asi na prodej. Teď už je k hovnu,“ padlo od Topolánka k obytnému vozu šéfa ANO.

„Všem lidem dobré vůle“ děkuje po sečtení výsledků voleb také senátorka Miroslava Němcová, jež také míní, že „referendum o vládě skončilo výpraskem Babiše“.

„Obytňák s nákladem buřtů, piva a nenávisti si může odvézt na Čapí hnízdo. Nebo raději ne: chudáci surikaty,“ dodala s narážkou na Babišovo předvolební rozdávání pochutin.

„Je objektivní říct, že hnutí ANO dnes dostalo slušně přes tlamu?“ Právě s takovouto otázkou hodnotí volby novinář Tomáš Etzler.

Více slov připojil také ke klání Vystrčila a Nagyové. „Skvěle Vysočina! Byl odtamtud můj dědeček, opakovaně dekorovaný hrdina českých legií v Itálii a je odtamtud moje snacha, skvělá, silná žena. Velká gratulace Miloši Vystrčilovi a jeho týmu!“ ohodnotil, a radost mu neubírá ani hojně komentovaný výsledek v kroměřížském obvodě.

Oslavou se netají ani předsedkyně Sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Andrej Babiš se snažil ze senátních voleb udělat referendum o vládě. A prohrál. Mám velkou radost z vítězství kandidátů SPOLU i našich koaličních partnerů,“ těší ji.

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský opozičnímu hnutí ANO pogratuloval alespoň k tomu, že 2:0 porazilo SPD.

Aktuální volby ho prý naprosto přesvědčily v tom, že příštím prezidentem expremiér Andrej Babiš nebude.

Na prohru SPD Tomia Okamury upozornil bratr šéfa této opoziční síly – lidovecký poslanec Hayato Okamura. „Tomio tento týden ve Sněmovně vykřikoval do mikrofonu, že vládní demokratické strany volby prohrály. Ale ve skutečnosti tyto volby prohrála SPD,“ shrnul s tím, že SPD má méně komunálních zastupitelů nežli jen samotní lidovci a do Senátu se z SPD nedostal nikdo.

Vystrčilova protikandidátka Nagyová míní, že se svou senátní kampaní měla začít dříve. Její jméno je prý pro mnoho lidí na Jihlavsku „nepřijatelné“.

Velmi těsný souboj letošních voleb se také odehrál v Plzni, kde kandidát vládní koalice Spolu Karel Naxera stál proti nezávislé kandidátce a exministryni spravedlnosti za ODS Daniele Kovářové, jež nakonec získala 54,06 % hlasů.

A také na Kroměřížsku, kde kandidátka opozičního ANO Lucie Pluhařová prohrála s advokátkou Janou Zwyrtek Hamplovou (Nezávislí). Právě v kroměřížském volebním obvodě byl volební souboj extrémně těsný, jelikož rozhodlo pro Zwyrtek Hamplovou pouze 233 hlasů a do Senátu se tak dostala s 50,65 % hlasů.

Dle šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho to je varování pro Babiše. „Tak dlouho rozjíždíte populistickou hysterii, až dají voliči přednost silnějšímu kalibru. To je smutný výsledek,“ hodnotí výsledek v Kroměříži.

Kandidátku ANO by v tomto případě europoslanec Zdechovský raději podpořil. Zwyrtek Hamplovou, jež se nedávno účastnila protivládních demonstrací, označil za „vrchní dezinformátorku“.

„Nepřidám se k těm, co se posmívají Andreji Babišovi, že v Kroměříži kiksne ANO i s umolousanou dezolátkou. Připadá mi fér ukazovat si primárně na Kroměřížské, co je to za pitomce. Každopádně gratulki k senátorce,“ uveřejnil své stanovisko k výsledku Zwyrtek Hamplové řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS).

„Kremlofilní blb Doubrava v Senátu sice končí, ale bohužel to vypadá, že bude nahrazen fúzí sebe samého s Lubomírem Volným, kokotem Rajchlem a generátorem náhodných konspirací v podobě ropuší ježibabice Zwyrtek Hamplové. Senát jednoho podobného dezoláta zvládne, ale nesmírná ostuda,“ padlo následně k úspěchu advokátky od novináře Honzy Paličky.

„Osamocenou užitečnou idiotku Kremlu Senát snese. Čeho se bojím víc, je to, že ropušice pro forma vstoupí do Rajchlova NSDAPro a tento bezprecedentní šmejd tak bude mít jako předseda strany v parlamentu prostor podobně jako ho onehdy měli Hampl a Konvička, když zfúzovali s Úsvitem,“ doplnil ještě.

Právě Rajchlova stran PRO se z výsledku Zwyrtek Hamplové raduje. „Na tuhle senátorku budeme moci být právem hrdí,“ padlo ze strany od jejího předsedy Jindřicha Rajchla.

Pirátská senátorka Adéla Šípová není z nových senátorek příliš nadšená. „Mrzí mě, že se do Senátu dostaly především takové ženy, které si svoji kariéru postavily na tom, že ponižují jiné ženy,“ uveřejnila.

Cestovatel trabanty Dan Přibáň míní, že je třeba urychleně konat. „V Kroměříži vyhrála volby do senátu lhářka, dezinformátorka a kolaborantka Jana Zwyrtek Hamplová. Postavte okolo plot, dokud je čas!“ vyzývá s dodatkem: „Okolní města mají ještě šanci se zachránit, Kroměříž je ztracena!“

A šéfka komunistů Kateřina Konečná pak s poukazem na nízkou volební účast rovnou vyšla s otázkou, zdali „není na čase“ se bavit o „zrušení komory, která ani po 25 letech lidi nezajímá“. Senát je podle ní „drahé odkladiště politiků“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

Vím, komu v Evropě a Americe volat

To je možné, ale myslíte, že vás někdo bude poslouchat, že nám někdo pomůže? Neměli bychom se už konečně spoléhat hlavně na sebe. Německo se také nestalo silným hráčem proto, že spoléhalo na ostatní, Francie jak by smet.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sebrat ambasádě Ruska elektřinu, plyn, vše. Přední tvář TV NOVA v akci

10:24 Sebrat ambasádě Ruska elektřinu, plyn, vše. Přední tvář TV NOVA v akci

Světlo světa spatřila další z řady petic kolujících českým veřejným prostorem. Tato nová petice přip…