Dovoz vojenského materiálu do ČR loni klesl pětkrát, vývoz rostl

09.07.2014 21:30

Vývoz vojenského materiálu z ČR loni stoupnul zhruba o šest procent na 7,85 miliardy korun, dovoz naopak klesnul pětkrát na 1,7 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou dnes projednala vláda. Největší vývoz zbraní byl v minulém roce do Vietnamu, a to za 1,19 miliardy.

Dovoz vojenského materiálu do ČR loni klesl pětkrát, vývoz rostl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí
reklama

Vyvezeno například z Česka bylo přes 67.300 revolverů a pistolí, více než 10.100 samopalů a 32.500 samočinných pušek. Mezi vývozními položkami bylo také 11 tanků, 142 těžkých kulometů, tři letouny L-39ZO a pět obrněných vozidel.

České úřady loni udělily více než 1100 licencí k vývozu vojenského materiálu

Nejvíce zbraní putovalo do Vietnamu, kde měli zájem hlavně o samočinné pušky, revolvery a pistole. Významným zákazníkem také byly Spojené státy, kde armáda nebo soukromé firmy z Česka odkoupily vojenský materiál za 28,3 milionu eur (776 milionů korun) a Egypt (24,3 milionu eur, tedy 666 milionů korun). Obchod byl v Egyptě loni ovlivněn tamní politickou situací, kvůli které české úřady v září vývoz zbraní zakázaly.

Zpráva dále uvádí, že české úřady loni udělily více než 1100 licencí k vývozu vojenského materiálu v hodnotě více než 13,3 miliardy korun. Všechny plánované obchody se ale neuskutečnily. Dovézt chtěly firmy materiál za asi 28,6 miliardy korun. Z Česka byly dále vyvezeny zbraně a munice pro civilní účely za 2,26 miliardy korun, a to hlavně do USA. Dovezena naopak byla pyrotechnika za 321,6 milionu korun, v drtivé většině z Číny.

Ministerstvo průmyslu a obchodu povoluje také vývoz takzvaného zboží a technologií dvojího užití. To je určeno většinou pro civilní využití, sloužit ale také může pro výrobu zbraní hromadného ničení nebo konvenčních zbraní. Evidován tak je například obchod s chemikáliemi nebo některými strojírenskými výrobky. Loni bylo z Česka prodáno podobné zboží za 7,1 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…