Drábek obešel ÚOHS a vypsal zakázku na sociální karty

22.09.2011 15:01

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) vyzrál na veřejnou kontrolu jeho úřadu, zda vybral pro stát nejvýhodnější nabídku na dodání a správu sociální karty. Ministerstvo vyhlásilo soutěž podle obchodního zákoníku a ne podle zákona o veřejných zakázkách. Vyhnulo se tím kontroly ÚOHS.

Drábek obešel ÚOHS a vypsal zakázku na sociální karty
Obchodní zákoník umožňuje vyhlásit veřejnou zakázku podle rozvolněnějších pravidel. Výhodou například je, že ji nepřezkoumává antimonopolní úřad. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

ÚOHS veřejnou obchodní soutěž nezkoumá

„Veřejnou obchodní soutěž ÚOHS nepřezkoumává, tu lze napadnout jen u soudu. Naopak veřejné zakázky přezkoumává a může ukládat nápravná opatření a pokuty," vysvětlil Jan Dvořák z ministerstva pro místní rozvoj, které připravilo novelu zákona o veřejných zakázkách.

„Pokud by ale došel ÚOHS k názoru, či na základě podnětu šetřil situaci, kdy někdo realizuje veřejnou obchodní soutěž, přestože by měl realizovat řádné zadávací řízení, pak by mohl řízení přezkoumat a dle výsledku uložit pokutu či nápravné opatření," řekl Dvořák serveru Aktuálně.cz.

Veřejná obchodní soutěž je určená spíše pro soukromé společnosti, u kterých se počítá s tím, že si nejlepší nabídku ohlídají sami majitelé, aby si pohlídali své zájmy.

Ministerstvo tvrdí, že soutěží o nejlepší podmínky, ne o cenu

U veřejné správy a samosprávy, kde chybí hrozba vlastní ztráty, dohlíží na hospodárnost právě antimonopolní úřad. Ten ale teď kvůli kličce ministerstva práce a sociálních věcí ztratil kontrolu nad soutěží.

Ministerstvo ale tvrdí, že nesoutěží o cenu, ale o nejlepší podmínky. Majitel karty ani stát prý za službu nic nezaplatí.

Podle serveru Aktuálně.cz to nemusí být pravda, protože výběrové řízení garantuje zdarma jen určité služby jako výběr z bankomatu. Co vše bude zdarma ukáží až podané nabídky.

Vítěz zakázky může vydělávat na tom, že po několik dní udrží na svých účtech peníze na dávky. Stát totiž bance na dávky ročně pošle přes sto miliard v případě, že bude sociální karta povinná pro příjemce dávek. Poslanci tuto povinnost zatím ze zákona vyškrtli, ale může se kdykoliv vrátit.

Více: sociální karta

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

22:02 Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se tentokrát se svou talkshow Kobereček vydal do pražských Řep…