Drábek se dohodl s firmami na dotování mezd při úbytku zakázek

21. 6. 2012 8:08

Při úbytku zakázek nebudou firmy nutně muset propouštět. Pracovníci dostanou téměř dvě třetiny mzdy a budou se vzdělávat. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se na tom dohodlo se Svazem průmyslu a dopravy, píší v dnešním vydání Hospodářské noviny (HN). Takzvaný kurzarbeit má odstartovat 1. září tohoto roku a rozděleno by mělo být letos a v příštím roce dohromady 800 milionů korun.

Drábek se dohodl s firmami na dotování mezd při úbytku zakázek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek
reklama

Zaměstnanci, jejichž podnik se dostal do potíží, dostanou 60 procent své mzdy. "Použijeme na to prostředky z evropských vzdělávacích fondů," řekl deníku ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09).

Případy se budou posuzovat jednotlivě

Lidé s dotovanou mzdou totiž nezůstanou doma, ale absolvují v až půlroční odstávce různá školení. "Velmi nám záleží na tom, aby to nebylo žádné účelové přednášení v kanceláři, ale skutečná rekvalifikace ve výrobě. Zaměstnanci pak budou pro podnik daleko flexibilnější," uvedl viceprezident svazu Pavel Juříček.

Kdo podporu získá, bude posuzováno jednotlivě. Konečná kritéria představí ministerstvo až v létě. Šance firem na dotace mezd bude záviset hlavně na kvalitě plánu restrukturalizace podniku a míře propadu zakázek. Firmy ovšem dostanou z evropských fondů nejvýše 30 procent celkové částky, kterou budou muset školícím se zaměstnancům vyplatit.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To jste neměl! Na TV Nova vybouchl covid, v Televizních novinách. To nepamatujete

7:20 To jste neměl! Na TV Nova vybouchl covid, v Televizních novinách. To nepamatujete

Moderátor TV Nova Petr Suchoň zpovídal v pondělních Televizních novinách prezidenta České lékařské k…