Budete se o Vánocích omezovat při setkávání s přáteli a příbuznými?Anketa
„Podpora bude i na tři měsíce zpětně. Rozšíříme parametry pomoci v rámci příspěvku na bydlení a mimořádné okamžitě pomoci. Budeme cíleně oslovovat ohrožené skupiny, aby se každý, kdo má na pomoc nárok, včas dozvěděl detaily,“ informovalo ministerstvo a shoduje se tak s Jurečkou, že pomoc bude pro ty, kteří jsou ve složité situaci od října tohoto roku.
„Situace lidí postižených energetickou krizí je vážná, dnes jsem měl několik jednání i s kolegy z vlády. Konkrétní pomoc představíme na vládě 29.12,“ informoval prostřednictvím svého twitterového účtu Jurečka s dodatkem, že „klíčová je rychlá pomoc“.
Situace lidí postižených energetickou krizí je vážná, dnes jsem měl několik jednání i s kolegy z vlády. Konkrétní pomoc představíme na vládě 29.12.
— Marian Jurečka (@MJureka) December 21, 2021
- Klíčová je rychlá pomoc
- Masivní podporu musíme spustit v lednu
- Rozšíříme parametry pomoci v rámci příspěvku na bydlení a MOP pic.twitter.com/sfe5pDN05c
Jurečka tento týden ČTK také řekl, že takzvané normativní náklady na bydlení, z nichž se příspěvek na bydlení vypočítává, by se mohly pro rok 2022 výrazněji zvýšit, a zvýšit má v plánu i samotné sociální dávky. Na příspěvek by mohli nově dosáhnout i lidé v podnájmu.
Jurečka ČTK řekl, že při úpravě normativních částek chce vycházet z doporučení expertů. Ti radili jednočlenným domácnostem částku pro výpočet dávek zvednout v jednotlivých variantách o 800, 1300 nebo 2500 korun, početným domácnostem pak o 850 nebo 1400 korun.
Ing. Marian Jurečka
Pochyby o naplnění Jurečkových slov však sdílí bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, jelikož ještě není schválen rozpočet na příští rok. „Ve vší úctě, pane Jurečko: Masivní pomoc v lednu nespustíte, protože budete mít rozpočtové provizorium. Ledaže byste si vysvětlovali zákon 218/2000 Sb. mimořádně kreativně, což by mě dost mrzelo, protože vládu zákona mám za prioritu č. 1,“ upozornil Kalousek ministra a šéfa lidovců.
Ve vší úctě, pane @MJurecka: Masivní pomoc v lednu nespustíte, protože budete mít rozpočtové provizorium. Ledaže byste si vysvětlovali zákon 218/2000 Sb. mimořádně kreativně, což by mě dost mrzelo, protože vládu zákona mám za prioritu č.1.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) December 21, 2021
Neshody ohledně ekonomických otázek přitom mezi Kalouskem a Jurečkou nebyly ojedinělé ani v minulosti. Asi největší mediální pozornosti se dostalo Kalouskovu napomenutí Jurečky v roce 2014 během premiérského období Bohuslava Sobotky.
Ministr Jurečka tehdy na sociálních sítích šířil, že Kalousek může za zdražování piva v Česku. „Vážně zvažuji, že navrhnu vládě snížení spotřební daně na pivo. Kalouskovo zvýšení snížilo výběr této daně a celkovou produkci piva v ČR,“ mínil.
Kalousek tehdy u řečnického pultíku ve Sněmovně Jurečku za tato slova vůbec nešetřil. „Naivní pasáček vepřů, který se plete do daní,“ pustil se tehdy někdejší ministr financí do Jurečky.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: rak