Drahá elektřina: Ne, nic neuděláte, napomenul Kalousek Jurečku

24.12.2021 17:18 | Ze sítí

Ministr zemědělství, práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) informuje, že se chystá v lednu spustit pomoc lidem, na které dopadl konec dodavatelů energie či její zdražování. Zveřejnil, že by lidem měla pomoci „masivní podpora“ včetně výraznějšího navýšení částek pro výpočet příspěvku na bydlení i rozšíření okruhu příjemců této dávky. Brzy ho však dostihla ledová sprcha od bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. „Ve vší úctě, pane Jurečko: Masivní pomoc v lednu nespustíte,“ vpálil ministrovi Kalousek a poučil ho, proč zřejmě s návrhem narazí.

Drahá elektřina: Ne, nic neuděláte, napomenul Kalousek Jurečku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka

Anketa

Budete se o Vánocích omezovat při setkávání s přáteli a příbuznými?

14%
83%
hlasovalo: 27852 lidí
Ministerstvo práce a sociálních věcí ve čtvrtek informovalo, že by měly být konkrétní kroky pomoci lidem představeny na vládě 29. prosince. Již nyní však Jurečkův resort informuje, že půjde o „masivní a cílenou podporu“.

„Podpora bude i na tři měsíce zpětně. Rozšíříme parametry pomoci v rámci příspěvku na bydlení a mimořádné okamžitě pomoci. Budeme cíleně oslovovat ohrožené skupiny, aby se každý, kdo má na pomoc nárok, včas dozvěděl detaily,“ informovalo ministerstvo a shoduje se tak s Jurečkou, že pomoc bude pro ty, kteří jsou ve složité situaci od října tohoto roku.

„Situace lidí postižených energetickou krizí je vážná, dnes jsem měl několik jednání i s kolegy z vlády. Konkrétní pomoc představíme na vládě 29.12,“ informoval prostřednictvím svého twitterového účtu Jurečka s dodatkem, že „klíčová je rychlá pomoc“.

Jurečka tento týden ČTK také řekl, že takzvané normativní náklady na bydlení, z nichž se příspěvek na bydlení vypočítává, by se mohly pro rok 2022 výrazněji zvýšit, a zvýšit má v plánu i samotné sociální dávky. Na příspěvek by mohli nově dosáhnout i lidé v podnájmu.

Jurečka ČTK řekl, že při úpravě normativních částek chce vycházet z doporučení expertů. Ti radili jednočlenným domácnostem částku pro výpočet dávek zvednout v jednotlivých variantách o 800, 1300 nebo 2500 korun, početným domácnostem pak o 850 nebo 1400 korun.

Pochyby o naplnění Jurečkových slov však sdílí bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, jelikož ještě není schválen rozpočet na příští rok. „Ve vší úctě, pane Jurečko: Masivní pomoc v lednu nespustíte, protože budete mít rozpočtové provizorium. Ledaže byste si vysvětlovali zákon 218/2000 Sb. mimořádně kreativně, což by mě dost mrzelo, protože vládu zákona mám za prioritu č. 1,“ upozornil Kalousek ministra a šéfa lidovců.

Neshody ohledně ekonomických otázek přitom mezi Kalouskem a Jurečkou nebyly ojedinělé ani v minulosti. Asi největší mediální pozornosti se dostalo Kalouskovu napomenutí Jurečky v roce 2014 během premiérského období Bohuslava Sobotky.

Ministr Jurečka tehdy na sociálních sítích šířil, že Kalousek může za zdražování piva v Česku. „Vážně zvažuji, že navrhnu vládě snížení spotřební daně na pivo. Kalouskovo zvýšení snížilo výběr této daně a celkovou produkci piva v ČR,“ mínil.

Kalousek tehdy u řečnického pultíku ve Sněmovně Jurečku za tato slova vůbec nešetřil. „Naivní pasáček vepřů, který se plete do daní,“ pustil se tehdy někdejší ministr financí do Jurečky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rakTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

19:00 A proč nenazvat manželstvím muže a deset žen dohromady? Doba se posunula, hájí stejnopohlavní páry pirát Michálek

V Poslanecké sněmovně vzniká zákon, který má zrovnoprávnit svazky stejnopohlavních párů s těmi, kter…