Drahá letadla neprošla cvičnými lety. Armáda je vrátí

05.04.2011 7:35

Zbrojařská firma Omnipol bude muset vyřídit reklamaci české armády. Dopravní letouny CASA C-295, které stály 3,5 miliardy korun, neprošly kontrolními vojenskými zkouškami. Nefunguje třeba ochranný systém nutný pro přesun vojáků do válečných oblastí.

Drahá letadla neprošla cvičnými lety. Armáda je vrátí

Armáda reklamuje letouny CASA C-295. Nefunguje jim navigace, ochranný systém a problémy mají i s přistáváním. MF Dnes to potvrdil i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Při nedávném cvičném letu v blízkosti letiště Praha - Kbely se jedno z letadel CASA náhle propadlo o 1,5 kilometru.

„Cílem vojskových zkoušek bylo prověřit funkčnost a provozuschopnost systému vlastní ochrany. Bohužel výsledek zkoušek je nevyhovující," řekl Picek deníku MF Dnes.

Letadlo nezaznamenalo odpálení raket

Během testů letadel ve Španělsku nezafungoval systém výstrahy proti raketám odpáleným ze země. To je systém důležitý pro nasazení ve válečných zónách. Problém nastal také u systému, který odpaluje klamné cíle. Ty od letadla odvádějí řízené střely.

Ministerstvo obrany zvažuje odstoupení od smlouvy nebo vrácení části letadel, pokud budou potíže pokračovat. Společnost Omnipol má čas na opravy do konce dubna. Pokud se vše podaří napravit, armáda bude požadovat nové zkoušky.

Problémy z dob Parkanové

Nákup letounů provází pochybnosti už od začátku vypsání zakázky. Armáda je původně nechtěla kvůli krátkému doletu a malé kapacitě, přesto se pro ně tehdejší ministerstvo obrany za Vlasty Parkanové rozhodlo.

Na pořízení letounů nebyla vypsána soutěž, Česko tak nejspíš zaplatilo víc, než muselo. Českou republiku už kvůli tomu žaluje Evropská komise.

Stát tedy nakoupil letadla za 3,577 miliardy korun. Další miliardu bude stát servis. Původní nabídka přitom byla jen 2,2 miliardy.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

14:27 „Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

„Volím osmu,“ podpořil v Českých Budějovicích sdružení Trikolora Svobodní Soukromníci zpěvák Ondřej…