Drahá „šťáva“ do baterií. Auta tu nabíjíme dráž, než sousedi

29.05.2023 18:15 | Ze sítí

Analýza EV Readiness Index hovoří o tom, že elektromobily se Čechům nevyplatí. „Nabíjíme dráž než Rumuni nebo Maďaři,“ zaznívá. Píše o tom server CNN Prima News.

Drahá „šťáva“ do baterií. Auta tu nabíjíme dráž, než sousedi
Foto: cez.cz
Popisek: Dobíjecí stanice pro elektromobily u elektrárny Ledvice.

Podle analýzy je jednoznačné to, že málo elektromobilů znamená drahé dobíjení. V poměru počtu nabíječek k nově prodaným automobilům má sice naše země jednu z nejhustších sítí veřejných dobíjecích stanic, prodeje těchto aut jsou však nízké. Studie posuzovala aktuální stav ve 22 evropských státech. V Rakousku tak analýza vykázala 4,93 nabíjecí stanice na nově registrované elektromobily, v Česku jde o číslo 6,26. 

Co se týče celkových nákladů na provoz, analýza ukázala, že jsou v Česku u benzinového auta stále nižší než u elektromobilu, a to o plnou pětinu. Důvodem jsou vysoké ceny elektřiny u veřejných dobíjecích stanic. Jiná situace je hned u 13 z 22 zkoumaných států, kdy celkové výdaje na elektromobil vycházejí nižší než na benzínové auto.

V Česku vyčíslili analytici výdaje na odběr při jízdě čistým elektromobilem s průměrnou spotřebou 18 kWh na 100 kilometrů na 7,81 eur, Maďaři platí 4,34 eur na 100 km, Norové pak 4,94 eur na 100 km. Levněji je také v Rumunsku: 4,66 eur na 100 km.

reklama

autor: vef

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Je něco, za co podle vás Babiš nemůže?

O Babišovi si nedělám iluze, ale jak jste přišel na to, že vás Agrofert odposlouchá? Jak by to dokázal? Myslíte, že má pod palcem policii?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tvrdé. „Spodina“ se mstí Vášáryové její vlastní cestou

8:09 Tvrdé. „Spodina“ se mstí Vášáryové její vlastní cestou

Poté, co na Slovensku zvítězil Robert Fico a jeho SMER, komentovala výsledky herečka a politička Mag…