Drahoš líčil Soukupovi, jaké hrůzy tu provádějí dezinformační servery. A pak na něj ostře nastoupil kvůli vtipu na Jindřicha Šídla

19.12.2017 23:48

Generální ředitel TV Barrandov pokračuje v prezidentském maratonu. Pozval si dalšího uchazeče o Hrad. Do pořadu Aréna Jaromíra Soukupa dorazil profesor Jiří Drahoš. Vymezil se proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Prý by ctil Ústavu a neříkal by o novinářích, že jsou „póvl“. Divákům také prozradil, že český národ vymírá. Po pár minutách odpovídal na dotaz z publika. „Proč jste se dával dohromady s inkvizitory z Evropských hodnot?“ zaznělo před kamerami. A Drahoš odpověděl.

Drahoš líčil Soukupovi, jaké hrůzy tu provádějí dezinformační servery. A pak na něj ostře nastoupil kvůli vtipu na Jindřicha Šídla
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Profesor Jiří Drahoš

„Dobrý večer v nejspravedlivějším pořadu v Česku, který mnoha lidem nedá spát. Nedá jim spát proto, že žijí ve svých bublinách,“ otevřel svůj pořad Soukup. O chvíli později doplnil, že lidi věří v ledasco. Třeba v to, že Rusko ovlivňuje volby. „Je tady jeden kandidát, který říká, že Vladimir Vladimirovič Putin nespí z toho, jak dopadnou volby v Česku,“ zaznělo z úst moderátora, který si z profesora Drahoše tak trochu tropil žerty. „On je kariérista. Ale to nemyslím špatně, to myslím hezky, on si budoval vědeckou kariéru. A možná bude mít i politickou kariéru,“ podotkl Soukup s tím, že mu Drahoš připomíná takového Mirka Dušína z Rychlých šípů po padesáti letech.

Anketa

Bude Andrej Babiš dobrý premiér?

81%
19%
hlasovalo: 16993 lidí

Mirek Dušín nikdy nebyl můj vzor

Když se Drahoš konečně objevil před kamerami, prozradil, že Mirek Dušín z Rychlých šípů nikdy nebyl jeho vzor. „Já jsem měl radši Rychlonožku,“ řekl host. Jedním dechem také odmítl, že je nudný. „Já mám rád seriál Červený trpaslík, nebo seriál Haló, haló, to je přece úžasný seriál. Já si nemyslím, že jsem nudný,“ argumentoval pan profesor s pomocí televizních seriálů.  

Poté se Soukup Drahoše zeptal, jak se vyrovnává s nenávistí na sociálních sítích. Host odvětil, že se nenávistí na sociálních sítích moc nezaobírá, protože má na internetu tolik příznivců, že když už mu někdo napíše nenávistnou zprávu, což se prý děje většinou anonymně, tak se na takového člověka Drahošovi příznivci sesypou a Drahoš se tomu nemusí věnovat.

O chvíli později přešel na vážnější téma. Zdůraznil, že by jako prezident ctil Ústavu, protože to prezident zkrátka musí činit. Měl by tak prý činit i prezident Miloš Zeman, který ovšem Ústavu vykládá velmi kreativně, což podle Drahoše není dobře. Jednou jsou dána nějaká pravidla, např. pravidla silničního provozu, a každý je musí dodržovat. Když vás zastaví policista pro překročení rychlosti, také mu nemůžete tvrdit, že si vykládáte dopravní předpisy kreativně, rýpl si na dálku do prezidenta Miloše Zemana host.    

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Tím ovšem zdaleka neskončil. Od Miloše Zemana se prý liší ve více ohledech. „Já neříkám, že novináři jsou póvl,“ dal příklad Drahoš. „Můj vztah k novinářům je veskrze kladný,“ prozradil na sebe prezidentský kandidát. Od prezidenta Zemana se liší i v tom, jak se dívá na inkluzi. Na rozdíl od Miloše Zemana se staví k inkluzi vstřícněji, byť zdůrazňuje, že když je v té třídě jeden žák, který potřebuje pomoc, tak se to dá zvládnout. Když tam jsou čtyři takoví žáci, tak se to zvládnout nedá.

Zanedlouho přišel další dotaz z publika a mířil spíše na Soukupa než na Drahoše. „Mě by zajímalo, co si myslíte o tom, jak poněkud tendenčně dělá pan Soukup svůj pořad?“ otázal se muž. Soukup se okamžitě ohradil a odmítl, že by jeho pořad byl tendenční. Chtěl od občana slyšet nějaký příklad. A také se mu ho dostalo. „Mě by zajímalo, jestli si ten úvod píšete sám nebo vám ho píše nějaký ruský poradce,“ zaznělo před kamerami. „Já vás mohu ujistit, že mi ho nikdo nepíše. Vy mě prostě nemáte rád. Tak,“ uzavřel téma urychleně Soukup.

Proč jste se dával dohromady s inkvizitory z Evropských hodnot?

A došlo na další otázku. „Pane Drahoši, já jsem se chtěl zeptat, proč jste se dával dohromady s inkvizitory z Evropských hodnot? Já jsem tady v roce 1989 nedostával pendrekem proto, aby tu někdo zakazoval nějaké weby,“ ohradil se pán z publika.

„Jsem přesvědčen, že jste nikdy nečetl žádný z těch webů, o kterých dnes píšete. Já jsem nedostával v roce 1989 proto, aby mě někdo jako pan (Roman) Máca označoval za ruského agenta,“ zopakoval host v publiku.

Drahoš odmítl, že by think-tank Evropské hodnoty byl nějakou inkvizicí. Inkvizici jsme tu měli španělskou. „Dnes tady máme svobodu a každý může říkat, co chce, nakonec i pan Soukup si ten pořad dělá nějak,“ podotkl host. „Já jsem přesvědčen o tom, že existuje spousta serverů, které nálepkují, které jsou dezinformační. Já jsem o tom přesvědčen. Nakonec, vidíme to všichni,“ prohlásil během vysílání host.

Po první reklamní přestávce vytáhl Soukup na Drahoše takový „konfliktíček zájmů“, jak to nazval generální ředitel. Na pozemcích Akademie věd se podle Soukupa stavěly družstevní byty a jeden z těch pozemků byl údajně bezúplatně převeden na příslušníky Drahošovy rodiny. Drahoš tuto konstrukci odmítl. „To nebyl žádný konfliktíček zájmů. My jsme družstevně stavěli. Bylo to na pozemcích Akademie věd a potom jsme ty pozemky podle stavebního zákona odkoupili,“ popsal situaci host.

O chvíli později Soukup Drahoše otestoval. Ukázal mu několik osobností, které podle moderátora mají na Česko vliv. Když mu Soukup ukázal nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, Drahoš si nevzpomněl na jeho jméno. Nepoznal ředitele Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra. Jinak poznal rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu, rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka, guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka a další známé tváře.

Jiří Drahoš se nevyhnul ani otázkám, které se týkají jeho sponzorů. Prezidentský kandidát zdůraznil, že nikdo z lidí, kteří mu poslali peníze darem, nemůže čekat nějakou protislužbu. Zato mladým rodinám s dětmi by rád pomohl. „Dámy a pánové, vymíráme,“ oznámil před kamerami. Mladým rodinám s dětmi by rád pomohl.

Uprchlická krize

Ve druhé polovině pořadu Soukup otevřel téma uprchlické krize. „Dámy a pánové, migrace je a bude vážný problém. Zejména ta ekonomická. Tu je třeba zastavit na území Afriky. Těm lidem je třeba pomoct, aby neměli důvod emigrovat. ... Sdílím obavu z militantního islámu, ale myslím, že se jí nemusíme strašit pořád. Myslím, že to můžeme zvládnout, ale společně v rámci Evropy. Když k nám chce někdo přijít, pane Soukupe, měl by dodržovat naše zákony a naše zvyky,“ zdůraznil host.

Systém povinných kvót na migranty považuje Drahoš za nešťastný. Na straně druhé zdůraznil, že potřebujeme pracovní síly do našich podniků, takže stojí za to podat pomocnou ruku např. Ukrajincům, kteří by chtěli pracovat v České republice.  

O chvíli později si Jaromír Soukup rýpl do novináře serveru Seznam Zprávy Jindřicha Šídla. Využil k tomu výrok dalšího prezidentského kandidáta Pavla Fischera, že by nejmenoval homosexuála ústavní soudcem. „Jeden takový komik a stálý host České televize Jindřich Šídlo říkal, že mnoho lidí odešlo od vás k panu Fischerovi, protože vy si nic nemyslíte a u pana Fischera konečně známe nějaký názor,“ pravil Soukup. „Já žádného komika Jindřicha Šídla neznám, já znám novináře Jindřicha Šídla,“ odvětil Drahoš. „Já mu (Jindřichu Šidlovi) tak z legrace říkám,“ prozradil Soukup.  „On vám také nějak říká,“ odvětil Drahoš Soukupovi a tím toto téma uzavřel.

Prozradil také, že stanovisko Pavla Fischera příliš nepochopil. Sluší se dodat, že Fischer se za svůj výrok omluvil.

V odpověď na sérii několika rychlých otázek Drahoš konstatoval, že by nedal milost Jiřímu Kajínkovi. „Fůůj,“ ozvalo se z publika. „Vidím, že tady má pan Kajínek řadu příznivců,“ okomentoval to Drahoš. Zato lidem, kteří vyvěsili na Hradě červené trenýrky, by milost dal. Andreji Babišovi by prý nedal druhý pokus o sestavení vlády, protože už promarňuje pokus první, pokud v tomto prvním tedy nedostane důvěru. Nedal by ani vyznamenání bratrům Mašínům. Jako prezident by se prý postavil také proti vládě hnutí ANO podporované komunisty a uskupením SPD Tomia Okamury.

Jak si profesor Drahoš poradil se Soukupovou tabulí?

Po druhé reklamní přestávce Soukup neopomněl přijít se svou magnetickou tabulí s „hodnými a zlými politiky“. S touto tabulí se vytasil na hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který Drahoše zařadil do skupiny osobností, které nepracují ve prospěch lidí. Horáček striktně odmítl na tabuli jakkoli reagovat. Odmítl kádrovat, jak se to dělalo před rokem 1989. „Až ten pořad skončí, tak si tu věšte, koho chcete,“ sdělil Horáček Soukupovi. Mirek Topolánek měl rozdělit osobnosti na prospěcháře a srdcaře. Zatímco Michal Horáček patří podle Topolánka mezi jasné srdcaře, Jiří Drahoš podle Topolánka není ani prospěchářem, ani srdcařem. Umístil pana profesora kamsi napůl cesty.

A jak se k Soukupově tabuli postavil Drahoš? Zachoval se jinak než Horáček a přistoupil na Soukupovu hru. Ruského prezidenta Vladimira Putina zařadil mezi  politiky, které vnímá negativně. Zato prvního českého prezidenta Václava Havla vnímá jasně pozitivně. „Ne,“ ozval se nespokojený výkřik z publika.

Německá kancléřka Angela Merkelová prý patří někam na půl cesty. Italský expremiér Silvio Berlusconi taktéž. Zato u 45. prezidenta USA Donalda Trumpa a u premiéra Andreje Babiše prý občas váhá. Záleží prý na situaci. Jiřího Kajínka zařadil mezi negativně vnímané lidi. Jedna z dam v publiku se chtěla zeptat, proč Drahoš rozdělil lidi na tabuli právě takto, když Merkelová podle divačky zničila Evropu, zatímco Kajínek „svým způsobem nic neudělal“, řekla doslova.

„Já nevím o tom, že by byla Evropa zničená. Německo si s nimi musí poradit,“ odvětil host. Kajínka uznal vinným soud a tím to končí. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…