Dražší potraviny? Nevidím důvod, udeřil šéf Agrární komory. A řekl jasně proč

12.12.2023 20:52 | Monitoring

Potraviny v Česku jsou mnohdy dražší než v sousedních zemích. Hrozí, že jejich ceny v novém roce znovu vyskočí, navzdory chystanému snížení DPH. Zda je to skutečně nevyhnutelné, o tom hovořil v Interview ČT24 Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR.

Dražší potraviny? Nevidím důvod, udeřil šéf Agrární komory. A řekl jasně proč
Foto: ČT24
Popisek: Jan Doležal, prezident Agrární komory

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v příštím roce předpokládá zdražení potravin o 5 až 10 %. A že důvodem jsou vstupy, které se zdražují, včetně těch od zemědělců.

Je to podle Jana Doležala nevyhnutelné, aby se v Česku opět zdražovaly potraviny? „Pokud se na to dívám jako zástupce zemědělců, tak důvod ke zdražování potravin tam jednoznačně nevidím. Dnes máme nižší ceny mléka, vajec, cukru, obilovin než v minulém roce,“ zmínil v pořadu Interview ČT24.

„Takže opravdu za námi jako prvovýrobci to zdražování rozhodně nejde a nepůjde. My o zdražování základních vstupů nerozhodujeme,“ řekl prezident Agrární komory, že zemědělcům jsou spíše diktovány příliš nízké ceny.

Dnes jednal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o tom, kde vzniká nárůst ceny.

„Je to opravdu na křišťálovou kouli. Tuhle debatu tu vedeme dva roky, je velmi těžké odhadnout, jak se situace bude dál vyvíjet. Určitou pomoc směrem ke spotřebitelům mohla přinést debata o snížení DPH od počátku nového roku, jsou to ale pouhá tři procenta. Samy řetězce, které původně říkaly, že to snížení do cen promítnou, dnes říkají, že to nepůjde,“ zmínil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chceš byt 2kk v Praze? Táto, dej 800 tisíc Kč, babi, ty jenom 380. Investor poradil, bylo zle

16:04 Chceš byt 2kk v Praze? Táto, dej 800 tisíc Kč, babi, ty jenom 380. Investor poradil, bylo zle

Pořídit nový byt je kvůli přemrštěným cenám pro dnešní mladou generaci velký problém. S radou nyní p…