Drogy z vězení? Bez problémů až do domu, zjistil Kroupa

29.06.2011 6:17

Půjdete do vězení. Když si člověk tento ortel u soudu vyslechne, často si představí neprostupnou hradbu fyzické i psychické izolace od zbytku společnosti. Že jsou česká vězení v podstatě průchozí a uvěznění zdaleka neznamená trpět, zjistil investigativní novinář Janek Kroupa.

Drogy z vězení? Bez problémů až do domu, zjistil Kroupa
reklama

"Ve vězení jsou v podstatě samí nevinní," začal Kroupa svou reportáž v rámci pořadu Soukromá dramata na TV Prima. "Dostali se za mříže kvůli chybě advokáta a podobně. To vám řekne každý vězeň."

Systém "silnější chrání slabšího" a "všichni jsou si rovni" je také jen pozlátko. Ano, silnější chrání slabšího, ovšem pouze v případě, že z toho něco má. A všichni jsou si rovni, ale jak známe už z děl George Orwella - někteří jsou si rovnější. Zejména ti, kteří mají peníze. Věznice je totiž de facto řízena zvenčí. Přes zásoby.

Že se kšeftuje s alkoholem nebo s cigaretami by asi nikoho příliš nepřekvapilo. Ale že ve vězení bují také živý obchod s drogrami, to už je podivuhodné. Sehnat se tam ovšem prý dá úplně všechno.

Pervitin z Valdic, paní pošťačko

Novinář Kroupa navázal kontakt s nejmenovaným vězněm z Valdic, z věznice, která je jednou z vůbec nejhlídanějších v republice. Ten nejen že s ním čile komunikoval přes mobilní telefon i přes e-mail, ale dovedl uvnitř vězení také sehnat gram pervitinu. Celý obchod navíc nahrál na skryté zařízení a dokonce onen gram drogy Kroupovi poslal poštou. Bez problému.

Na toxikologii pak novinář ověřil, že jde skutečně o drogu. Celkem by z ní mohl připravit až deset dávek. Na ulici by za ni člověk dal asi 800 korun, vězně stála 4 500 korun, ale získat ji pro něj nebyl problém.

Mají vaši psi vůbec čumáky?

"Vězni nemají přístup k e-mailu, v prostorách vězení není wi-fi síť," nechala se slyšet tisková mluvčí valdické věznice Eva Francová. "Kroupův" vězeň přesto nikdy neměl problém se s novinářem online dorozumět. "Každou zásilku, která jde do vězení nebo z vězení, kontrolujeme," pokračovala. Mají prý i policejní psy.

"A mají ti psi taky čumáky?" ironizoval Kroupa. Jeho vězeň jako by jen pokrčil rameny - psi prý nic nevyčichají a celý systém se zkontrolovat nedá.

"Máme informace, že k podobným operacím ve věznicích dochází," dal Kroupovi (i vězni) za pravdu náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. "Ale dosud jsme neměli podrobnější indicie."

I když je teď už díky Kroupovi mají, nezdá se ovšem, že by se se zažitým systémem "trochu lépe hlídaného obchoďáku" chystalo něco udělat. Několik let ve vězení tedy nakonec není zas tak děsivá představa.

Čtěte:

Vězeňská zubařka: I vrazi si platili za nadstandard a plomby

Korupce potrestána. Brněnský exstarosta z ODS ve vězení

Berete úplatky? Hrozí vám až 10 let vězení, plánuje Pospíšil

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…