Drsné odhalení. Zjistili jsme, jak na mnohých úřadech šidí matky samoživitelky. Takto se vyrábí chudoba

26.06.2018 4:42 | Zprávy

KAUZA Přídavky na děti nebo jiné sociální dávky, které dorovnávají nízké příjmy v rodině, se často nedostanou k samoživitelkám, které na ně mají nárok. Úředníci je mnohdy nutí vyplnit fiktivní příjem: Není výjimkou, že matky s batolaty končí v chudobě proto, že jim ouřada započítá do příjmu domácnosti výživné, které ale dítě nikdy nedostalo. „Mají z toho snad provize, když vás ošidí?“ kroutí nad tím hlavou jedna z žen, které mají přímou zkušenost. Máme tu mimochodem další způsob, jakým jsou v Česku zkreslovány statistiky o skutečném rozpočtu rodin a o chudobě.

Drsné odhalení. Zjistili jsme, jak na mnohých úřadech šidí matky samoživitelky. Takto se vyrábí chudoba
Foto: www.pujcka.cz
Popisek: Prázdná peněženka, ilustrační foto

Celý dosavadní život řádně pracovala a nyní je na rodičovské dovolené s malým děckem. Nemá příjem ze zaměstnání ani podnikání - pobírá rodičovský příspěvek jako státem garantovanou náhradu ušlé mzdy po dobu péče o potomka maximálně do čtyř let. Je osamělou matkou po rozvodu a exmanžel neplní své povinnosti k dítěti ani tím, aby zaslal soudem vyměřené výživné. Částka „rodičáku“, kterou pobírá, je 7600 korun – z toho musí uhradit všechny náklady na bydlení, sebe a dítě.

Měla by mít nárok na přídavek na dítě 800 korun každý měsíc a k tomu příspěvek na bydlení nebo některou z dávek hmotné nouze. Jenže to nedostává.

Zaměstnankyně úřadu práce, který o přiznání přídavků a jiných dávek rozhoduje, ji totiž nutila, aby v příloze „Doklad o výši čtvrtletního příjmu“ vyplnila, že dítě mělo v předešlém čtvrtletí příjem 16 800. To ale není pravda. Alimenty ve výši 5600 Kč měsíčně jsou sice stanovené rozsudkem soudu, ale nedaří se je z expartnera vymoci. Jsou to jen virtuální částky na papíře, v ruce žádné peníze na výživu nemá.

Tak vypadá typický případ maminky, která tak podle úředních lejster disponuje částkou 13 200 korun na měsíc, ale ve skutečnosti má v ruce na všechny výdaje jen 7 600 korun. Rozdíl v příspěvku na bydlení, na který má nárok a nedostala jej, je v řádu několika tisíc korun měsíčně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

20:59 Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

Zaslouží si učitelé dva měsíce prázdnin? Právník Petr Kolman si myslí, že ano.