Drtinová si posvítila na Prymulu: Temná minulost

22.05.2020 10:50

Minulost hlavního muže v boji proti koronaviru, náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Romana Prymuly, který na konci května ve své funkci zřejmě skončí, odhaluje internetová televize DVTV. Jde o kontroverze v podobě podezření ze střetu zájmů, vazby na Čínu i marné čekání na bezpečnostní prověrku.

Drtinová si posvítila na Prymulu: Temná minulost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví
reklama

S velkou pravděpodobností se Prymulova kariéra bude nově ubírat cestou vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. O svém dalším angažmá jedná aktuálně epidemiolog s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Na to, co Prymula dělal i v uplynulých letech, si posvítíla moderátorka Daniela Drtinová, která jako první poukázala na jeho kariéru v armádním zdravotnictví, na kterou se Prymula připravoval před listopadem 1989 na vysoké škole i v Plzeňské vojenské nemocnici.

Kromě hodnosti plukovníka se Prymula vypracoval i k titulu profesora a stal se mezinárodně uznávaným odborníkem. Věnoval se imunizaci a podílel se na vývoji vakcín.

Prymula byl mužem mnoha funkcí. V roce 2008 ho pozdější ministr zdravotnictví Leoš Heger přemluvil, aby po něm převzal funkci ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové. V té době už byl však Prymula i předsedou České vakcinologické společnosti a působil i ve společnosti Biovomed.

A právě tato kombinace mu o několik let později zlomila vaz: „V červnu 2016 totiž Zdravotnický týdeník napsal, že Roman Prymula od roku 2010, kromě platu šéfa nemocnice, vydělal více než 32 milionů korun,“ přibližuje moderátorka Drtinová.

Vydělané peníze navíc každý rok vykazoval jiným způsobem a v oznámení například ani neuvedl své působení ve firmě Biovomed, kterou vlastnila jeho dcera.

Problém byl především v tom, že společnost Biovomed zprostředkovávala klinické studie a inkasovala za to peníze od farmaceutických firem, tedy od společností, které dodávaly léky i nemocnice, již Prymula vedl.

Jako šéf vakcinologické společnosti měl zase vliv na to, jak a čím se bude v Česku očkovat. Tedy jaké uplatnění produkty farmaceutických firem najdou.

„Konflikt je naprosto nulový,“ hájil se tehdy Prymula. Ministr zdravotnictví Svatopuk Němeček byl ale opačného názoru, a Prymulu proto z čela nemonice odvolal. Epidemiolog tehdy hrozil žalobou. Nakonec ji ale nikdy nepodal.

Konflikt vzbudily i Prymulovy vazby na Čínu. Ještě jako šéf nemocnice začal Prymula v Hradci Králové prosazovat stavbu kliniky čínské medicíny. „Jediné, co se podařilo, byl nakonec vznik česko-čínského centra, které muselo loni v únoru skončit, když zákonodárci vyškrtli čínskou medicínu ze seznamu zdravotních oborů,“ připomněla Drtinová.

Na vzniku zmíněného centra s Prymulou spolupracoval Jaroslav Tvrdík, který v posledních týdnech asistoval u nákupu ochranných pomůcek z Číny. Sám Prymula loni v dubnu do Číny doprovázel prezidenta Miloše Zemana.

Zatímco Romana Prymulu „odstřelil“ jeden ministr, druhý ze stejné strany jej vytáhl zpět nahoru. Nový šéf resortu za ČSSD Miloslav Ludvík ještě v roce 2016 udělal z Prymuly svého poradce a později i náměstka. V této funkci vydržel do nástupu současného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Minulý rok však přišla další komplikace – ministr rozhodl, že všichni náměstci si musejí opatřit bezpečnostní prověrku, termín byl polovina letošního března. Prověrka pro náměstka Prymulu se však zadrhla. „Prymula se prověrky nedočkal, a i proto chtěl z úřadu odejít,“ dodává Drtinová.

Přišel ale koronavirus a premiér Andrej Babiš (ANO) přemluvil Prymulu, aby ve funkci zůstal. „Tak se mohla začít psát další, nejzářivější kapitola Prymulovy kariéry. Stal se z něj hlavní stratég vládního boje s epidemií. „Prymula nasadil Čechům roušky a začal zkoušet, co vše si veřejnost nechá líbit,“ zmiňuje moderátorka jeho výroky o zavřených hranicích na dva roky, nebo o promořování.

Nyní Prymula oznámil, že na konci května odejde z ministerstva a s premiérem jedná o vládním angažmá. Tvrdí přitom, že „ministerstvu vadí jeho popularita“. V této sovislosti Drtinová zmínila, že ještě před více než měsícem se Prymulovo jméno objevilo na stránkách hnutí ANO v záložce „lidé“. Sám to komentoval slovy, že o tom neví, a v pořadu DVTV přislíbil, že se bude snažit být dál apolitický.

„O tom, jak urputná je jeho snaha být apolitický, vypovídá fakt, že na webu ANO visí jeho jméno dodnes, hned pod jménem ministra Vojtěcha. Podceňovat Prymulu by se nemuselo vyplatit, jako šachový mistr moc dobře ví, jak se dává mat,“ zmínila moderátorka Drtinová na závěr i jednu z Prymulových zálib.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza Koněv: Kláru Samkovou udal starosta Kolář. A ta už ví...

10:14 Kauza Koněv: Kláru Samkovou udal starosta Kolář. A ta už ví...

Právnička Klára Samková možná bude čelit v České advokátní komoře dalšímu vyšetřování. Stížnost na n…