Podle Mikeše se kontrarozvědka nemá vyjadřovat tak veřejně. „Jejím úkolem je podávat zprávy lidem, které to zajímá – vládě a prezidentovi. Od tiskového mluvčího to bylo dost nešťastné,“ řekl redakci s tím, že věc mohli předat například Ministerstvu průmyslu a obchodu. „Jejich mluvčí to mohl dementovat, takže nechápu, proč se do toho Bezpečnostní informační služba plete, když ona má shromažďovat podklady a dávat je dál. Od toho je to služba tajná, nikoliv služba veřejná,“ shrnul mediální a reklamní odborník.
Ve srovnání se zahraničím Mikeš uvedl, že nejen na Západě podepisují členové bezpečnostních složek mlčenlivost, pracují v utajení a na veřejnosti nevystupují. „Možná, že si bereme vzor z Ameriky, tam je dosti běžné, že šéf CIA je veřejnou osobou a pak mluví tento šéf. Možná si v Čechách vzali příklad z Ameriky, ale tady v Evropě to není zvykem. Členové tajných služeb jsou placení od toho, aby sbírali informace, ne aby veřejně mluvili. Tady se z toho naopak stávají zprávy, protože vyjádření zachytili novináři,“ řekl Jiří Mikeš. Stává se z toho tedy v České republice zvyk, kdy se vedení nebo členové BIS vyjadřují k práci médií nebo politické situaci? „Celá cesta plukovníka Koudelky (Michal, šéf BIS, pozn. red.) do americké CIA je dosti nelogická, protože kontrarozvědka a rozvědka by spolu neměly spolupracovat v žádném případě. Alespoň, co jsem se dočetl,“ reagoval Mikeš.
Mikeš: Je to zoufalství
Pro ParlamentníListy.cz rovněž okomentoval vyjádření Ladislava Šticha, který na Twitter ke zprávě napsal: „Z vlastní aktuální zkušenosti označuji tento článek za nehorázné fake news a snahu vyvolat u nás nákupní hysterii. Citovaný článek jsem na webu SWR nenalezl. Žádám Novinky.cz, aby tento článek z webu odstranily. HNED!“
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.




