Poslední měsíce fungování Karly Šlechtové na ministerstvu byly tak trochu divoké. Více než pochvaly za vykonanou práci se dočkala kritiky. Těsně před svým odchodem Šlechtová podepsala zakázku na bojové simulátory pro švédskou firmu Saab v hodnotě 350 milionu korun, navíc prý bez výběrového řízení. Čímž se sama pochlubila na svém účtu na sociálních sítích. Nicméně na pozitivní hodnocení to určitě nebylo. Původně to totiž vypadalo tak, že se půjde cestou klasického výběrového řízení. Smlouva byla navíc podepsána v době, kdy Šlechtová byla v demisi. Ministerstvo obrany jménem Petra Sýkory pro deník EURO obhajovalo tento krok slovy: „Průzkum trhu ukázal, že k řešení požadavků armády nebude nutné pořizovat a zavádět zcela nový systém živé simulace, ale řešením bude rozšíření schopností stávajících prostředků.“ Proč ale obrana nevyzvala například svou „dceřinou“ firmu VR Group (konkrétně dceřiná společnost státního podniku LOM Praha), která se vývojem bojových simulátorů zabývá, je otázkou.
„Aktuální prioritou je okamžité odblokování výzbroje pro pozemní armádu. Jedná se zejména o nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP), děl ráže NATO či mediálně diskutovaných zakázek na dodávku amerických vrtulníků a izraelských radarů, bez kterých česká armáda ztrácí bojeschopnost,“ uvedl náš zdroj.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan