Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

22.03.2023 16:06 | Ze sítí

Vysoká inflace, nízké důchody… Nová realita českých důchodců. Paní Olga se svým důchodem čtrnáct tisíc korun platí nájem a exekuce, na jídlo peníze nevystačí. Po dobročinném nákupu v hodnotě tří tisíc od Nadačního fondu Příběhy, založeného režisérkou Silvií Dymákovou, si po dlouhé době bude moci dovolit usmažit řízek. Na příště poprosila o gothaj.

Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38058 lidí
Inflace k březnu 2023 je 14,8 procenta. Rostou ceny energií, ubytování i základních potravin. To se pro spoustu seniorů v České republice pobírajících starobní důchod stává problémem, vezme-li se v potaz i novela o snížení valorizace důchodů, která byla za stavu nouze schválena Poslaneckou sněmovnou a minulý týden podepsána prezidentem Petrem Pavlem.

Průměrný důchodce podle novely dostane jen o 760 korun více. Důchod poroste o 400 korun všem a další růst nad tuto částku bude ve výši 2,3 procenta. Původně měl důchod vzrůst o 1 770 korun. Nižší růst penzí se pro mnoho důchodců tak může stát fatálním, předejít se tomu snaží Silvie Dymáková se svým Nadačním fondem Příběhy.

Silvie Dymáková na facebookovém profilu nadace včera sdílela jen jeden ze spousty silných příběhů. Jedná se o příběh paní Olgy, seniorky bydlící na okraji Prahy v pronajímaném bytě se sdílenou koupelnou a toaletou. Před dvěma lety jí zemřel jediný syn, z jehož ztráty se dodnes vzpamatovává. Po prodělání mrtvice chodí o hůlce, schody do bytu, který je umístěn v prvním patře, jsou pro ni tak nepřekonatelnou přítěží. Do nejbližšího obchodu to má tisíc kroků, nést tuto dlouhou cestu například balení brambor je tak pro ni nepředstavitelné.

Před odchodem do důchodu pracovala jako editorka teletextu v jedné z celostátních televizí. Nyní její důchod tvoří čtrnáct tisíc korun, z čehož jde větší část na pronájem. Co zbude, jde na splácení exekuce… Vnuk ji před lety poprosil, zda by si na sebe nevzala půjčku. Peníze jí neplatil, dále nekomunikuje. Se čtrnácti tisíci tak paní Olze nevycházejí peníze na potraviny a drogerii.

Nadační fond Příběhy jí včera překvapil obrovským nákupem. „Nákup má hodnotu cca tři tisíce. Největší radost měla (paní Olga) z kukuřice, hrášku, párků a okurky. A z masa. Po roce si zase udělá řízky a poprosila nás, jestli můžeme příště dovézt i gothaj,“ stojí v příspěvku.

Silvie Dymáková je česká režisérka, novinářka a scenáristka. V roce 2013 režírovala film Šmejdi, ve kterém zmapovala manipulaci, nátlak a agresi, které byli senioři vystavováni na tehdy populárních zájezdech, které byly organizovány s jediným cílem – donutit je si koupit co nejvíce předraženého a nekvalitního zboží.

Dobročinné aktivitě se Dymáková začala věnovat už roku 2018, kdy podnikala průběžné i vánoční nákupy pro domácnosti, které by si jinak nezbytné věci samy nemohly dovolit. Aktivní byla i při koronavirové krizi. Během ní pomohla 425 rodinám, mezi něž rozdělila potraviny a drogerii v hodnotě 1,3 milionu korun. Poslaneckou sněmovnou byla v roce 2020 nominována na státní vyznamenání a od Nadace Karla Janečka získala titul Laskavec.

V roce 2022 založila spolu se svým partnerem, režisérem a dramaturgem Petrem Bělíkem, Nadační fond Příběhy. Ve svém volném čase tak s podporou online supermarketu Košík.cz vlastními auty rozváží potraviny přímo do domácností potřebným.

Odkaz na účet nadačního fondu – Nadační fond Příběhy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luk

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Co k tomu dodat., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuselachim 33 , 22.03.2023 16:50:58
Vítejte v zemi po třicetiletém,konečně správném nasměrování a vývoji. nevím nač si naši senoři stěžují. Vždyť se máme v této svobodné, vyspělé a demokratické zemi tak dobře. Nebo se pletu? A to si laskavě uvědomte že jsme teprve na prahu těch převratných změn, kterými nás současný režim hodlá oblažit. Greendeal, zákaz spalovacích moorů abychom se neudusili, konečně svobodné rozhodování pro naše děti, jestli si přejí být chlapcem či dívkou nehledě na to s čím se narodily obdařeny přírodou, konečně společná WC pro pány i dámy, už se nemůžu dočkat až budu sdílet jedno WC s mlaďoučkými dívkami, rušení chovů drůbeže, vepřového a hovězího protože nastupující generace konečně pochopila že maso lidskému zdraví přece škodí a chov zvířectva všeobecně obzvlášť a tak by se dalo pokračovat. Tak si sakra pořád nestěžujte! Vždyť se blíží hotový ráj na Zemi!!!

| 18 | 0

Další články z rubriky

Volič ODS Fialovi po debatě: Kubera by vám nakopal zadek

17:16 Volič ODS Fialovi po debatě: Kubera by vám nakopal zadek

„Jsem volič ODS. Doufal jsem, že po Babišovi konečně přijde změna k lepšímu a náš stát dáte do pořád…