Důchodci a všeználci. Kdo šíří „dezinformace”? Nový průzkum

25.06.2020 9:30

Agentura STEM se rozhodla zjistit, kdo nejčastěji šíří dezinformace. Zbořila přitom několik mýtů. Zjistila totiž, že dezinformace nešíří jen senioři a chudší, méně vzdělaní občané. Jaká je tedy pravda? Nahlédněte

Důchodci a všeználci. Kdo šíří „dezinformace”? Nový průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Výzkumníci zjistili, že šiřitelé dezinformací často vůbec nepátrají po původním zdroji informace. Podstatnější pro ně je, kdo jim informaci sdělil. Pokud je to někdo, komu věří, kupříkladu kamarád či člen rodiny, jsou lidé ochotni věřit i nesmyslu.

Skupinu šiřitelů jsme definovali jako jedince, kteří pravidelně sdílí obsah, který velká média, včetně veřejnoprávních, podle nich záměrně zkreslují nebo zamlčují. Šiřitelů je podle rychlé sondy odhadem kolem 5 % v populaci. Odhadem dalších 10 % populace si takové informace aktivně často vyhledává, ale pravidelně je nešíří,“ uvedli k tématu výzkumníci Nikola Hořejš, Jitka Uhrová, Michaela Trtíková Vojtková, Matěj Jungwirth a Martin Buchtík.

Prý není pravda, že by dezinformace šířili jen senioři, případně, že jde o chudší občany sympatizujícími s radikálními hnutími. Dezinformace často šíří i lidé slušně finančně zajištění, bez jasného politického vyhranění.

„Šiřitele charakterizuje to, že hledají alternativu k tomu, co považují za dominantní světonázor médií, jenž se pro ně manifestuje především skrze témata migrace, menšin a mezinárodního soupeření velmocí. Platí pro ně vysoká nedůvěra k médiím a oficiálním zprávám, ale zároveň nemají jiné mediální zdroje, kterým by silně důvěřovali a podle kterých by se orientovali,“ stojí také ve zprávě agentury STEM k výzkumu.

Někteří lidé prý šíří dezinformace jen občas, protože je šokoval např. titulek a oni chtějí upoutat pozornost svých známých, jiní lidé šíří dezinformace pravidelně. V této druhé skupině najdeme podle výzkumníků především příznivce konspiračních teorií všeho druhu.

Ale kdo dezinformace vlastně vytváří? Podle výzkumníků je to jen asi 1 procento lidí z celé populace, takže z deseti milionů obyvatel Česka asi 100 tisíc lidí dezinformace vymýšlí a sepisuje. Asi 5 procent lidí tyto dezinformace aktivně šíří a asi deset procent populace, tedy 1 milion lidí, je aktivně vyhledává.

Oněch 5 procent šiřitelů dezinformací má za to, že to, co píší, píší proto, aby hájili ekonomické zájmy svých majitelů. U dezinformačních zdrojů ekonomické či mocenské pozadí nehledají.

Mezi oněmi 5 procenty šiřitelů najdeme osamělé seniory se střední úrovní mediální gramotnosti, mladé lidi s minimální úrovní mediální gramotnosti. Další skupinou šiřitelů jsou podle výzkumu tzv. „všeználci“, kteří toho moc nevědí, jejich mediální gramotnost pokulhává, ale mají potřebu přesvědčovat své okolí, že toho vědí víc než ostatní. Další skupinu představují lidé, kteří mají pocit, že musí zachránit svět. A pak jsou tu tzv. „badatelé“, lidé, kteří vyhledávání informací všeho druhu věnují opravdu hodně času, na rozdíl od všeználků se opravdu orientují v různých tématech a chtějí to svému okolí dokázat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …