Duka: Sexuální zneužívání u nás v církvi není tak hrozné jako jinde

13. 5. 2019 10:35

Kardinál Dominik Duka v rozhovoru pro servery Aktuálně.cz a Hlídací pes.org prohlásil, že problém sexuálního zneužívání dětí a mladistvých v české církvi existuje, ale není tak velký jako v jiných státech. Zdá se mu navíc, že po světě vyplulo na povrch hodně případů a má podezření, že to mohl někdo připravit. Kdo? Duka zmiňuje některé neziskové organizace.

Duka: Sexuální zneužívání u nás v církvi není tak hrozné jako jinde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památka Umučení Páně, kterou sloužil kardinál Dominik Duka v chrámu sv. Víta na Pražském hradě
reklama

„Když budeme upřímní, tak tato problematika v české církvi není tak výbušná jako v jiných zemích. Je přirozené, že tam, kde jsou lidé, se najdou nejen chyby, ale i přečiny. Ale počet, který my máme ověřený, není tak vyhrocený, jak ho někteří prezentují. Je to sice mediálně zajímavé, ale chybí reálný podklad,“ poznamenal Duka v rozhovoru.

„My mluvíme o tom, že bylo deset odsouzených za dobu třiceti let z počtu tří tisíc kněží. V celé republice bylo za tu dobu 20 300 nahlášených případů, 14 tisíc bylo prokázáno a odsouzeno a mezi nimi je deset kněží, devět odešlo s podmínkou, jeden šel do vězení,“ pokračoval kardinál.

Ve světě je případů víc, ale Dukovi se zdá, že vyplouvají na povrch v podobném čase, a má pocit, že jejich zveřejňování může někdo organizovat. Kdo?

„Ve světě to vyšlo od určitých neziskových organizací, to víme. Je tu jistý boj proti církevním a křesťanským hodnotám. Jak to bylo u nás, o tom nechci fabulovat,“ řekl duchovní.

Duka také zdůraznil, že v okamžiku, kdy má představitel církve podezření, že dochází ke zneužívání dítěte či mladistvého, musí to předat policii, která vše prošetří. Duka nemá pocit, že by jako církevní představitel mohl udělat ještě něco víc. Reprezentant katolické církve však také připustil, že i jen malý počet kněží, kteří páchali zvěrstva, mohl poznamenat velké množství obětí. O nich se ale nikdo nedozví, dokud se samy nepřihlásí.

Když byl představeným Dominikánů, jeden příběh o sexuálním zneužívání si sám vyslechl, ale právník mu prý tehdy poradil, že potřebuje alespoň dvě svědectví, má-li něco podniknout. Rozhodně nechce dělat prázdná gesta. Bez důkazů nelze jednat tak, aby to přineslo patřičné výsledky.

„Tady ale nestačí informace, tady musí být důkaz. Bez toho rozhodnout nemůžete. Na jedné straně musíme hlídat diskrétnost a intimitu oběti, na straně druhé musím ctít i presumpci neviny. Podle údajů soudů je v podobných případech 40 procent obvinění falešných. Pro mne pan P. není skutečná oběť,“ uvedl Duka.

Pokud církev bude mít důkazy o zneužívání, pak bez ohledu na to, zda bude ten či onen případ promlčen, církev zařídí, aby byl duchovní postaven mimo službu a nemohl ve svých zvěrstvech pokračovat.

„Na otázku, kolik je těch, kteří to vůbec neřeknou, vám nikdo neodpoví. Celosvětově se pracuje s tím, že celkový počet všech zneužívaných nezletilých je 85 milionů případů, tedy ze sedmi miliard obyvatel. Toto číslo bylo předáno na summitu o zneužívání v Římě komisí OSN papeži Františkovi. Sám papež ale zdůraznil, že se může jednat o nepřesné číslo. Protože jde o souhrn anket, statistik a odhadů. Těžko se také dostáváme k informacím z islámských, afrických, ale i některých asijských zemí,“ řekl Duka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hanba vám, vzkazuje skotský právník Kamary do ČR. Chce vydat Kúdelu, jenže to nepůjde

13:44 Hanba vám, vzkazuje skotský právník Kamary do ČR. Chce vydat Kúdelu, jenže to nepůjde

Skotská policie připravuje podklady pro obvinění slávistického fotbalisty Ondřeje Kúdely ze zločinné…