Duka nevěří, že se dodatečně zdaní církevní restituce. Doufá v rozum českého soudnictví

07.07.2018 18:45

Kardinál Dominik Duka se velmi kriticky vyjádřil k myšlence dodatečného zdanění církevních restitucí. „I komunisti snad mají smysl pro spravedlnost,“ doufá kardinál. Požadavky na zdanění považuje za skandální, uvedl to v sobotu na Velehradě.

Duka nevěří, že se dodatečně zdaní církevní restituce. Doufá v rozum českého soudnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památka Umučení Páně, kterou sloužil kardinál Dominik Duka v chrámu sv. Víta na Pražském hradě

Dominik Duka se domnívá, že církev by se proti případnému danění měla bránit soudní cestou. Nová vláda, o jejíž důvěře se bude hlasovat ve středu, je ale ze strany KSČM podmíněna mimo jiné právě tím, že církevní restituce dojdou zdanění. S tím souhlasí i předsedové ANO a ČSSD Andrej Babiš a Jan Hamáček.

Anketa

Věříte, že za 10 let se naše země bude mít lépe než dnes?

13%
hlasovalo: 8713 lidí

Duka věří v sílu a rozum českého soudnictví. „Nevěřím tomu, že by naše justice mohla udělat takový krok. Něco jiného je komunistická ideologie, něco jiného je komunistická strana. Přece i v komunistické straně jsou lidé, kteří mají smysl pro čest a spravedlnost,“ řekl kardinál.

„Dovedeme pochopit, že může být diskuse, ale byl bych nerad, kdybychom měli za 29 let svobody, na které se naši předchůdci podíleli, trpět pomstu těch, kteří založili diktaturu komunistické strany a kteří mají doposud rozhodující slovo a nejsou jenom ti, kteří tolerují současnou vládu, ale jsou jakýsi tichý společník, který, jak víme, si přivlastňuje právo diktovat,“ uvedl dále Dominik Duka.

I vláda, která letos v lednu zdanění církevních restitucí podpořila, uznala, že odsouhlasení tohoto kroku by nejspíše vedlo k soudnímu sporu. Církve si totiž mohou stěžovat na „změnu pravidel během hry“. Před zdaněním varuje i Ministerstvo kultury, podle kterého takový zákon znamená porušení smluv o majetkovém vypořádání s církvemi, premiér Babiš ale tyto obavy nesdílí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lůza. Neotravuj!“ Pískání na Klause ml.: Další kolo. Pěkně ostré. A dopad na Trikolóru?

7:54 „Lůza. Neotravuj!“ Pískání na Klause ml.: Další kolo. Pěkně ostré. A dopad na Trikolóru?

Zdá se, že video z Národní třídy opravdu rozvířilo debatu o odkazu 17. listopadu a kdo si ho může ná…