Duka podpořil Klause. Garance od premiéra k restitucím prý uklidní společnost

01.09.2012 16:29

Pražský arcibiskup Dominik Duka podpořil žádost prezidenta Václava Klause o osobní garanci premiéra Petra Nečase, že vyrovnání s církvemi neprolomí hranici restitucí z 25. února 1948. Tento požadavek může společnost uklidnit, prohlásil Duka na dožínkách v Českých Budějovicích na každoročním veletrhu Země Živitelka.

Duka podpořil Klause. Garance od premiéra k restitucím prý uklidní společnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský arcibiskup Dominik Duka
reklama

"Považujeme dopis pana prezidenta za adekvátní," míní Duka. "Může uklidnit společnost, že skutečně nedochází k prolomení onoho dne 25. února 1948 a že i tento zákon je ve shodě se všemi ostatními zákony."

"Já samozřejmě pana prezidenta v okamžiku, na kterém se dohodneme, se vším seznámím, a pak budeme informovat i veřejnost," podotkl ke Klausově žádosti Nečas. Ministr financí Miroslav Kalousek ji ale označil za nesmyslnou a neústavní, vláda zaujala vlažný až téměř odmítavý postoj. "Všichni, kteří nejsme předsedové stran a hlasujeme se stejnou odpovědností, se tím můžeme cítit dotčeni," uvedl Kalousek. Vedle Nečase totiž hradní list obdrželi i oba Nečasovi zástupci - vicepremiér Karel Schwarzenberg a vicepremiérka Karolína Peake.

"Měl jsem zde možnost mluvit s panem kardinálem Dukou a myslím, že naše názory na to nejsou až tak vzdálené," prohlásil v Budějovicích Klaus. "Cítí stejně jako já naléhavost mého požadavku, aby se nemohlo stát, že tím dojde k prolomení všeho, což znamená zásadní zpochybnění naší země."

Církev by neměla uzavírat manželství s politiky

Klaus v sobotu potvrdil, že žádnou záruku ještě neobdržel, přestože restituce do sněmovny zamíří už v úterý. "Já jsem od nich žádnou záruku nedostal, já slyším jenom vnější mediální výroky, kde se tváří, že se k tomu moc nemají," nechal se slyšet.

Vyjádření Dukova souhlasu na podporu Klause není ničím překvapivým, Hrad a Arcibiskupský palác spolu dlouhodobě udržují vřelé vztahy a na spoustu otázek mají podobný náhled. Duka ale za svůj možná až příliš vstřícný postoj k Hradu čelí kritice od kněze Tomáše Halíka, neboť jak uvedl loni na podzim, církev podle jeho slov není politická strana a měla by vystupovat především jako mluvčí pravdy, neuzavírat manželství se stranami a politiky a především si zachovat kritický odstup.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…