Duka věří, že se restituce podaří protlačit. I přes odpor opozice

16.06.2012 16:18

Kardinál a arcibiskup Dominik Duka věří, že se církevní restituce podaří protlačit i přes odpor opozice. Ta se totiž rozhodla schvalování restitucí odložit až na září, a to pomocí obstrukcí. Zároveň odsoudil výroky představitelů KSČM a přirovnal je ke komunistům před listopadem 1989.

Duka věří, že se restituce podaří protlačit. I přes odpor opozice
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Arcibiskup Dominik Duka podepisoval v budově rozhlasu knihu svých glos

Dominik Duka věří, že se Poslanecké sněmovně podaří schválit zákon o církevních restitucích, přestože se ho opozice snaží co nejvíce odsunout. V tom se shoduje i s premiérem Petrem Nečasem, který odklad zákona až na září považuje za nepřijatelný.

„My nejsme ti, kteří jsme dali zákon do parlamentu. Takže skutečně nemíním dělat to, co někteří, kteří se domnívají, že můžeme suplovat parlament v ulicích, na náměstích,“ prohlásil Duka na Radiožurnálu.

Spolu s tím odsoudil páteční projevy KSČM, hlavně pak jejího bývalého předsedy Miroslava Grebeníčka. Ten o zástupcích církví mluvil jako o „mocipánech“ a Duku přirovnal k vymahačům středověkých církevních odpustků, který je nezvykle tvrdý "ve své lačnosti majetku a peněz Čechů, Moravanů a Slezanů".

Duka to na oplátku přirovnal k dobám před rokem 1989. "Sněmovna se proměnila v zasedání ústředního výboru KSČ. My tato slova velmi dobře známe a víme také, že za těmito slovy byly v 50. letech tisíce uvězněných nejenom kněží a řeholních sester, ale statisíce občanů této země, kterým šlo o demokracii," varoval.

"Nechal bych každého nahlédnout na výplatní pásku našich prelátů, ať už jsou to katolíci či jiné křesťanské církve, nebo pracovníci v rámci federace židovských obcí, aby viděli, jaká je skutečnost," dodal kardinál.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: pan

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

8:21 Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

Ani nenastoupil. Německý europoslanec Markus Pieper měl reprezentovat v EU malé a střední podniky. J…