Důkaz, že svět se v p*del obrací. Doktor Macek ho našel v univerzitní práci o genderu ve Ferdovi Mravencovi

7. 12. 2018 11:54

Doktor Miroslav Macek se rád dívá kolem sebe. A to, co vidí, často s patřičnou kousavostí kritizuje. Tentokrát se v jeho hledáčku ocitli český předseda vlády Andrej Babiš a především bakalářská práce mladé dámy na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Studentka se ve své bakalářské práci věnovala genderovým stereotypům v pohádkách s Ferdou Mravencem. Když se zabýváme takovými věcmi, je to podle Macka důkaz, že se řítíme do pekla.

Důkaz, že svět se v p*del obrací. Doktor Macek ho našel v univerzitní práci o genderu ve Ferdovi Mravencovi
Foto: Archiv PL
Popisek: Miroslav Macek

Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger očekává, že česká vláda důkladně vysvětlí, jak je to se střetem zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše, který sice formálně svůj holding Agrofert předvedl do svěřenského fondu, ale podle české pobočky Transpareny International si ve firmě nadále uchovává vliv. Ve firmě, která čerpá miliony na evropských dotacích. Na dotacích, na které by měl Babiš dohlížet a dbát o to, aby mířily jen tam, kam mají.

Odpověď pravděpodobně přijde. Podle Macka se však také může stát, že Babiš na sociální síti Facebook oznámí, že proti němu zmíněný komisař vede kampaň.   

Ale Macek nezůstal jen u Babiše. Věnoval pozornost také situaci v českém školství, dívá se konkrétně na Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy. Nechápe, jak tam někdo může psát absolventskou práci na téma genderových stereotypů v pohádkách o Ferdovi Mravencovi. Práce ho šokovala natolik, že se rozhodl citovat z oponentského posudku k tomuto dílu.

„Doposud bylo jen málo děl české dětské literatury podrobeno genderově senzitivní analýze, a proto volbu tématu bakalářské práce Kateřiny Navrátilové hodnotím jako invenční a zdařilou, neboť se vedle až misogynních reprezentací ženství částečně též dotýká tématu genderové socializace a možností identifikace čtenářů a čtenářek s protagonisty knížky. Generické maskulinum zde volím záměrně, neboť, jak diplomantka zevrubně dokumentuje, ženské postavy jsou v Knížce Ferdy Mravence marginalizovány a výrazně pod- a mis-reprezentovány. Práce je metodologicky koherentní v tom smyslu, že koncept genderového stereotypu je důsledně propojován s pojmovými mřížkami dle Susan Basow a dle Hartmuta Karstena, kteří ve svých vymezeních cizelují binární opozice, jež v androcentrické společnosti zakládají dichotomii mezi femininitou a maskulinitou. Aplikace této mřížky je však napříč prací příliš schematická. Jinými slovy, studentka spíše přiřazuje k vybraným momentům knihy jednotlivé položky z pojmových mřížek, ale protože vše neadekvátně kontextualizuje s využitými teoriemi a vlastními příběhy v knize, působí její čtení poněkud arbitrárně a ploše,“ ocitoval Macek.

„To, kdybyste nevěděli, na co jsou též vyplýtvány naše daně, a chyběl vám důkaz, že svět se v pr..l obrací…“ uzavřel Macek svůj komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

18:05 Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

Novinář a komentátor Jindřich Šídlo na serveru Seznam Zprávy hodnotí druhé funkční období prezidenta…