Dům, kde má být Havlova knihovna, se pořád přestavuje. Potíž: Bakalův bazén

17.12.2012 9:06

V úterý tomu bude rok, co tento svět opustil prezident Václav Havel a jeho knihovna jako jedno z myšlenkových center země je stále v nedohlednu. Pokud to tak půjde dál, pak se mnohem rychleji zrodí Institut Václava Klause. Pondělní Lidové noviny informují o tom, že dokončeni knihovny Václava Havla naráží na stavbu bazénu.

Dům, kde má být Havlova knihovna, se pořád přestavuje. Potíž: Bakalův bazén
Foto: rep
Popisek: Pamětní razítko České pošty k úmrtí Václava Havla

"Proti původnímu projektu se vymezili památkáři, do schvalovacího procesu zasáhli i Bohumil Vejtasa - poslední nájemník, který se z domu odmítá odstěhovat - a advokát Klubu Za starou Prahu Petr Kužvart. Ten se už dříve odvolal přímo proti nastartovanému územnímu řízení. Stejně jako památkářům mu vadí rozsah chystaných prací. Kritizuje třeba bazén, jenž má být součástí Bakalovy soukromé rezidence - rovněž plánované v paláci," píše deník.

Multifunkční vzdělávací centrum

Architekt Marek Tichý k tomu poznamenává, že dosud nebylo vydáno ani územní rozhodnutí o stavbě. Bakalův tým se brání, že ke stavbě přistupuje citlivě a provedené práce přinesly i nejedno pozitivní překvapení. Restaurátoři a archeologové podle LN odkryli původní renesanční konstrukce a objevili rozsáhlé malované dřevěné stropy z konce 16. století. V budoucnu je chtějí včlenit do veřejných prostor knihovny.

Bakala dům koupil v roce 2009 za 200 milionů a má se stát jakýmsi multifunkčním vzdělávacím centrem pečujícím v prvé řadě o odkaz prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. „Křídlo směrem do ulice Úvoz bude využito jako rezidence. V ostatních částech domu plánujeme například expozice, galerii, kavárnu, studovny nebo byty pro hostující lektory,“ shrnuje Tichý.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

4:44 ,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

„Lidem se jasně říká: Váš životní styl sem už nepatří. Vaše kultura sem už nepatří. Nastaly nové čas…