Důvěra v policii a armádu je nejvyšší od poloviny 90. let, zjistil STEM

9. 10. 2013 15:10

Důvěra v armádu a ve státní a městskou policii opět stoupla a dostala se tak na nejvyšší úroveň od poloviny 90. let. Podle aktuálního průzkumu agentury STEM armádě věří 76 procent lidí, policistům 64 procent a strážníkům 54 procent občanů. Vůbec největší důvěře se mezi českými a zahraničními bezpečnostními složkami ale těší hasiči, věří jim 97 procent Čechů. ČTK má výsledky průzkumu k dispozici.

Důvěra v policii a armádu je nejvyšší od poloviny 90. let, zjistil STEM
Foto: Daniela Černá
Popisek: Pochod radikálů v Ostravě

Nejvyšší důvěru lidí v armádu a policii od roku 1993 zjistil i nedávný průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které však zjišťovalo postoj veřejnosti k vybraným společenským institucím. Podle CVVM armádě věří 67 procent lidí a policii 61 procent občanů.

Důvěra v mezinárodní bezpečnostní organizace poklesla

STEM rovněž zjistil, že důvěra občanů v české bezpečnostní složky sice stoupla, klesla však v případě NATO a Interpolu. Severoatlantické unii nyí věří 51 procent lidí a Interpolu 71 procent občanů. Proti předchozímu únorovému průzkumu se u obou organizací snížila zhruba o šest procentních bodů.

"Mimořádně vysoká důvěra v mezinárodní bezpečnostní organizace, kterou jsme zaznamenali v únoru 2009, zřejmě souvisela s českým předsednictvím Evropské unii. V posledním šetření zaznamenáváme pokles na spodní úroveň pásem, v nichž se důvěra v obě organizace dlouhodobě pohybuje," uvedl STEM.

Naopak česká armáda si podle něj získávala důvěru občanů postupně, ke konci roku 2000 jí věřily téměř dvě třetiny lidí. Na této míře se i přes občasné poklesy udržela do let 2011 a 2012, kdy začala postupně růst. Proti letošnímu únoru důvěra v armádu stoupla o čtyři procentní body. Důvěra v policie se od té doby zvýšila o dva body stejně jako u strážníků.

STEM provedl průzkum ve dnech 29. srpna až 8. září mezi tisícovkou respondentů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strašné! běduje zpěvák-příznivec TOP 09: Může za to Ortel. Došlo i ke zrušení koncertu

10:21 Strašné! běduje zpěvák-příznivec TOP 09: Může za to Ortel. Došlo i ke zrušení koncertu

Zpěvák a podporovatel TOP 09 Adam Mišík se v interview Deep talks sešel s publicistou Petrem Ludwige…