Dva bankéři u Moravce: Potřebujeme „ekonomického Prymulu“, kterého budou ministři poslouchat

31.05.2020 14:38

Do druhé hodiny Otázek Václava Moravce zavítali ekonomové a bankéři Zdeněk Tůma a Jan Juchelka. Pánové se shodli na tom, že nás čekají nelehké časy. Ekonomiky Spojených států i EU se propadnou o desítky procent. Juchelka však před kamerami uklidňoval, že to nejhorší už možná máme za sebou.

Dva bankéři u Moravce: Potřebujeme „ekonomického Prymulu“, kterého budou ministři poslouchat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail tisícikoruny, ilustrační foto

České ekonomice se nedaří dobře a i díky tomu, že nám kvůli koronavirovým opatřením chybějí v zemědělství pracovníci ze zahraničí, již došlo na zdražení potravin. A dá se předpokládat, že jejich ceny ještě dál porostou. V Česku přitom už teď rostou ceny nejrychleji v celé EU, upozornil Moravec.

„Není otázka, jestli se začneme zvedat. On už z definice bude mít ten vývoj ekonomiky tvar písmene V. Otázkou je, jak rychle se budeme zvedat. Počítá se s tím, že v USA bude propad ekonomiky o 30 procent, v EU o 25 procent, takže ten propad bude opravdu enormní,“ upozorňoval Tůma.

Juchelka doplnil, že bude záležet také na tom, kdy se čeští spotřebitelé vrátí ke svému běžnému chování a opět začnou více utrácet. A tady se mu zdá, že se důvěra v ekonomiku postupně daří obnovovat. „To nejhorší už možná máme za sebou, až budeme znát čísla za květen a další měsíce, tak uvidíme, jak jdeme opět nahoru,“ uvedl Juchelka.

Tůma dal svému kolegovi v diskusi za pravdu. Jedním dechem však upozornil, že skutečným testem pro českou ekonomiku bude až podzimní období, kdy se může stát, že se vrátí koronavirus ve druhé vlně.

Pokud jde o inflaci, podle Tůmy ji sice teď máme vysokou, ale výhledově lze předpokládat, že celková inflace bude klesat. Juchelka s Tůmou souhlasil.

Juchelka také prohlásil, že vláda sice vypsala velké množství programů  koronavirové pomoci, ale tyto programy např. v podobě Antiviru A, Antiviru B a Antiviru C mají smysl. Jen by prý kabinet dělal lépe, kdyby si vybral „svého ekonomického Prymulu“ a tomu naslouchala. Tím, že se vláda v případě ekonomů nechovala stejně jako v případě epidemiologů, došlo k jistým zdržením a problémům u poskytnutí pomoci.

Pánové se ve vysílání shodli na tom, že české banky tuto nelehkou situaci ustojí a do problémů se pravděpodobně nedostanou.

„Krize je naděje, naděje, že najdeme nové motory ekonomiky a půjdeme nahoru,“ uzavřel debatu Juchelka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…