Dva lidovci, dva názory. Takto dopadl úplně stejný čtenářský dotaz na syrské sirotky, položený Šojdrové a Zdechovskému

20.09.2018 22:41 | Zprávy

Proč někteří Češi nechtějí, aby jejich země byla útočištěm pro padesát syrských sirotků? Mají strach, nebo se nechtějí dělit? Ptali se čtenáři ParlamentníchListů.cz europoslanců za KDU-ČSL Tomáše Zdechovského a Michaely Šojdrové, která s návrhem na přijetí padesáti syrských sirotků přišla. Kromě toho padly i dotazy, jestli převážně kritický postoj politiků vůči přijetí sirotků nevrhá ve světě příliš negativní obraz na Českou republiku, nebo co by následovalo, pokud bychom se nesnažili porazit IS. Zde jsou odpovědi.

Dva lidovci, dva názory. Takto dopadl úplně stejný čtenářský dotaz na syrské sirotky, položený Šojdrové a Zdechovskému
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Zcela totožný dotaz čtenáře ParlamentníchListů.cz se objevil jak na profilu europoslankyně Šojdrové, tak na profilu Zdechovského. Autor se v něm dotazuje, čeho se podle jejich názoru bojí ohledně přijetí syrských sirotků lidé nejvíce. „Opravdu je to strach o vlastní bezpečí, nebo se obávají hmotné ztráty, protože by se museli dělit?“ ptal se autor dotazu a připojil na věc i svůj vlastní názor. A sice že odpovědí je podle něj bohužel druhá možnost.

I přesto je však podle tazatele třeba vzít v potaz, že u nás je opravdu řada lidí chudých, kteří přežívají jen tak tak. Týká se to prý hlavně důchodců a matek samoživitelek, ale nejen jich. Ekonomika sílí, ale ti nejchudší to nepociťují. „Nemyslíte, že je třeba to dát do pořádku a pak možná bude více lidí i více solidárních s cizími?“ dotázal se na závěr s tím, že když jde o české občany, veřejnost bývá v době katastrof solidární dost.

Jako první svou odpověď k dotazu připojila lidovecká europoslankyně Šojdrová, jež lobbuje za to, aby ČR přijala padesát nezletilých syrských sirotků. Se svým návrhem narazila například u předsedy vlády Andreje Babiše, podle kterého máme svých sirotků dost a je třeba jim pomáhat tam, kde se narodili. I u prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka, který ji zase za její návrh označuje za „morální zrůdu“, snažící se zviditelnit před květnovými volbami. Přesto je Šojdrová toho názoru, že jsou Češi solidární, a nachází u řady lidí porozumění. „Setkávám se s řadou občanů, kteří jsou stateční, nebojí se a chtějí být solidární. Češi jsou solidární,“ opodvěděla europoslankyně.

Iniciativa přijmout padesát syrských sirotků vyvolala v posledních dnech silnou veřejnou i politickou reakci. Včera o tématu jednali i poslanci, TOP 09 však svůj apel na vládu, aby přijala 50 syrských sirotků, neprosadila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…