Dva telefonují, jeden kouká do počítače... Kalousek a Fiala zaměstnali sněmovnu. Než se to pokazilo, bylo veselo

25.04.2019 13:34

V Poslanecké sněmovně se dnes sešli zákonodárci na mimořádné schůzi, kterou vyvolali poslanci opozičních ODS, Pirátů a KDU-ČSL. Premiér Andrej Babiš (ANO) se však schůze neúčastnil. Poslanci ji požadovali k výroční zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), k hrozícímu schodku státního rozpočtu a ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Nakonec však její program nebyl schválen a po necelých 3,5 hodinách se poslanci rozešli.

Dva telefonují, jeden kouká do počítače... Kalousek a Fiala zaměstnali sněmovnu. Než se to pokazilo, bylo veselo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

„Považuji za neuvěřitelné, že se jednání této Sněmovny neúčastní předseda vlády. Nedovedu si vysvětlit, proč byla tato schůze svolána na datum, kdy dlouhodobě dopředu víme, že Babiš je na jednání V4. Považuji to za pohrdání opozičními stranami. Není tu ani předseda vlády ani moc členů vlády,“ sdělil předsedající Petr Fiala. 

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10617 lidí

„Rozumní lidé vědí, že mnohem podstatnější než současný stav je trend. Pro mě je podstatné, že zpráva NKÚ obsahuje popis trendu, směru, kterým jde Česká republika. Popisuje ho věrně. A ten trend není dobrý. Neslyšíme zvonit na poplach. České republice ujíždí vlak, je potřeba začít něco dělat. Dokazuji vám to na základě zprávy NKÚ,“ rozhorlil se Fiala. 

Zprávu NKÚ chtěla část opozice probrat kvůli tomu, že vyznívá vůči vládě kriticky. Stát podle dokumentu není schopen správně reagovat na změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. Kabinet ANO a ČSSD už se proti zprávě ohradil dopisem.

Pozornost nedávno vzbudila také informace, že kabinet vylepšil rozpočtovou bilanci převodem 18 miliard korun z privatizačního účtu. Schodek rozpočtu tím ke konci března klesl na 9,2 miliardy korun, bez rozpuštění peněz z privatizačního účtu by průběžný deficit byl téměř 28 miliard korun. Ohledně Babiše by poslanci chtěli jednat o žádosti Evropské komisi, aby zveřejnila závěr šetření možného premiérova střetu zájmů v souvislosti s jeho bývalou společností Agrofert.

„Premiér nemá podporu většiny, ale není tu dostatečná většina, která by jej chtěla nahradit,“ sdělil Fiala k osobě předsedy vlády. 

„Všechny tyto tři body se mají diskutovat na půdě Poslanecké sněmovny. Pokusme se hledat cestu z této nelehké situace, do níž se Česká republika dostala. Rizika se stejně stanou realitou, i když je budeme zapírat a popírat,“ hřímal následně předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Následně poukázal na reportáž na německé televizi ZDF, jež se věnovala Andreji Babišovi (ANO) a kritizovala jeho čerpání dotací. „Je to mezinárodní ostuda,“ míní Kalousek. 

„Vážené torzo vlády. Jsem překvapen, že ve chvíli, kdy se chceme bavit o závažných věcech, že vláda přistupuje k této debatě velmi bohorovně,“ rozčiloval se následně předseda lidovců Marek Výborný. „Tato mimořádná schůze se vymyká běžnému soupeření mezi vládou a opozicí. Scházíme se zde kvůli tomu, že vláda ohrožuje fungování naší země. Ohrožuje víru občanů v právní stát. Tato vláda dosáhla smutného primátu, ohrozila tři pilíře fungujícího státu – spravedlnost, prosperitu a schopnost vládnout,“ zmínil Výborný. „Tato vláda vládne způsobem, že vlastně nevládne,“ míní také nově zvolený předseda lidovců. Následně zkritizoval i změny na postu ministra spravedlnosti. 

„Kdyby premiér řídil své firmy tak schopně, jako řídí vládu, zkrachoval by,“ řekl Výborný. Kabinet označil za vládu údržby a přejímání evropských směrnic. Očekávané důležité právní normy podle předsedy KDU-ČSL ministři nepředkládají. Připomněl také někdejší volební heslo hnutí ANO, že stát řídí nemehla. Podle Výborného je v současnosti pravdivé. Výborný pak také současnou vládu nazval pštrosem, který strká před problémy hlavu do písku. 

„Zcela zásadní čtený projev nového předsedy KDU-ČSL Marka Výborného. Trošku vadou na kráse je, že projev poslouchají jenom tři poslanci jeho strany (z deseti). No poslouchají, dva telefonují a jeden hledí do počítače. Trošku disciplíny a úcty k šéfovi, bratři a sestro,“ poznamenal k jeho projevu poslanec ANO Milan Feranec.

„V případě, že se Sněmovně něco nehodí, tak se uzamkne. Když jsem viděl dnešní reakci Andreje Babiše, ty posměšky...“ posteskl si předseda Pirátů Ivan Bartoš, jenž si postěžoval na hluk v sále, a tak zvýšil hlas. Předseda STANu Vít Rakušan se následně rozhorlil nad řízením státu jako firmy.

Pak již přišel na řadu Tomio Okamura (SPD). „Říkali jsme již dříve, že vláda slibovala lidem nesplnitelné věci. Nyní má velké rozpočtové problémy,“ podotkl Okamura, jehož pak rozčílilo, že mu byl vypnut mikrofon. „Věřím, že to nebylo naschvál,“ sdělil Okamura. „Nebylo to naschvál, omlouvám se,“ podotkl k tomu předsedající Petr Fiala (ODS). Okamura pak vyzval k tomu, aby se politici přestali handrkovat a začali vytvářet důležité zákony.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Na slova opozičních poslanců se rozhodla reagovat ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Nejprve obhajovala rozpočet, poté se vyjádřila i k tématu zprávy NKÚ. „Jak může být zasukovaný stát, jehož ekonomika roste na evropské poměry rekordním tempem?“ sdělila ke zprávě NKÚ Schillerová, jež vnímá náš stát jako rozvíjející se. Poukázala na špičkové zdravotnictví, rostoucí důchody a další pozitiva. „Sledujeme snahy opozice využít tuto zprávu proti této vládě, což odmítám. Nechceme se snad tvářit, že tady uplynulé roky nikdo nevládl,“ sdělila a opět hájila veřejné finance. Předtím však žádala o zjednání pořádku, neb jí vadilo, že Sněmovna hlučí. 

„Zpráva NKÚ neobsahuje žádná konstruktivní doporučení, místo toho vytváří prostor pro mediální dezinterpretace,“ zmínila. Hovořila o dopravě, ale i o zdravotnictví. „Řešíme tady dluhy z minulosti, jako například personální krizi ve zdravotnictví, na kterou se nebral zřetel. Chtěla jsem říct, kašlalo, ale nemám tyto výrazy ráda,“ sdělila. Zastala se i situace v armádě. „A to už vůbec nemluvím o digitalizaci státu. Podle NKÚ jsme prý zaspali. Řekla bych, že je to přesně naopak,“ poukázala Schillerová na Digitální Česko. 

„A ještě mi dovolte pár slov k tomu kůrovci,“ zakončila Schillerová, podle níž zpráva NKÚ opomíjí některé základní procesy. „Možná opravdu žijeme každý v jiné zemi, nebo chceme žít v jiné zemi, a proto tomu svou práci přizpůsobujeme. Já chci žít v zemi moderní, svobodné a pro občana přívětivé. A dělám pro to maximum,“ uzavřela.

„Vystoupení paní ministryně by se dalo přednášet na vysoké škole demagogické,“ zareagoval na ni ihned Miroslav Kalousek. „Rozpočtový zločin budoucnosti je pak to, že jste projedli rezervy v době, kdy je přebytek,“ dodal. 

„Pane předsedo, bavíte se dobře? Máte radost, jak se vám povedlo znehodnotit toto jednání? Pan Vondráček nedorostl do funkce předsedy, je to jen funkcionář ANO,“ rozčílil se následně Zbyněk Stanjura za poslanecký klub ODS. Vadilo mu totiž svolání schůze v době, kdy není přítomen premiér Andrej Babiš z důvodu dlouhodobě plánované návštěvy V4. Hovořil pak i o Babišovu ministerstvu propagandy, jež podle něj připravilo zprávu, kterou přednesla ministryně Schillerová.

Mimořádná schůze se ale nakonec neuskutečnila, Sněmovna neschválila její navržený program.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

16:40 Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od zavedení digitální daně slibovala další zdroj příjmů na financování…