Dva tři roky. Petr Fiala došel u ruské ropy k rozhodnutí

4.5.2022 5:52 odp.

Evropská unie se chce začít zbavovat své závislosti na dodávkách ruské ropy. Brusel navrhuje její dovoz do půl roku úplně zakázat. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání kabinetu oznámil, že vláda je připravena embargo na ruskou ropu podpořit za předpokladu, že Česko bude mít navýšenou kapacitu ropovodů, které budou moci ropu odjinud dopravit. „Snažíme se o odklad na dva, tři roky,“ doplnil s tím, že protiruské sankce nesmějí poškodit české občany více, než samotné Rusko.

Dva tři roky. Petr Fiala došel u ruské ropy k rozhodnutí
Foto: Repro ČT
Popisek: Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci vlády

Anketa

Je sněmovní opozice (ANO a SPD) dostatečně důrazná v boji s vládou?

hlasovalo: 36354 lidí
Jednání vlády se pro obstrukce ze strany opozice při jednání Poslanecké sněmovny konalo přímo v prostorách Sněmovny během její mimořádné schůze.

Předseda vlády se proto úvodem opřel do opozice za to, že schůzi blokuje. Vystoupení Andreje Babiše (ANO) trvalo více než tři hodiny. „Kdyby se hnutí ANO v čele s předsedou Andrejem Babišem věnovalo alespoň z poloviny zajištění energetické bezpečnosti České republiky v tom minulém období tak, jako se teď věnuje obstrukcím, tak jsme měli polovinu práce a Česká republika mohla být v klidu a neřešit problémy, jaké nyní máme,“ řekl úvodem premiéra Petr Fiala (ODS).

Následně Fiala uvedl, že vláda podporuje nové protiruské sankce – Evropská komise chce ještě letos ukončit dovoz ruské ropy. „Návrh embarga na ruskou ropu, které by platilo už od konce tohoto roku, je Česká republika připravena podpořit, ale za předpokladu, že Česká republika bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů, které do České republiky mohou ropu dopravit.

Jednáme o tom, abychom odklad na dva, tři roky získali, pak jsme připraveni tento balíček sankcí podpořit,“ doplnil předseda vlády, že intenzivně o tomto kroku jedná s ostatními evropskými zeměmi. „Aby se Evropa zbavila energetické závislosti na Rusku, potřebujeme k tomu solidaritu evropských zemí,“ uvedl ministerský předseda.

Dopady sankcí nesmějí ale čeští občané pocítit více, než Rusové. „Vláda podporuje vůči Rusku ty nejtvrdší sankce, ale nesmějí poškodit více české občany, než Ruskou federaci,“ zdůraznil předseda vlády Petr Fiala.

Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země. Podle diplomatů se čeká diskuse o ropném embargu. Maďarsko a Slovensko, které se obávají absence ruské ropy, mají podle unijních činitelů dostat výjimku umožňující její dovoz v příštím roce. Obě země i tak daly najevo výhrady a zcela spokojeno není ani Česko.

Podle von der Leyenové je cílem sankcí stejně jako v případě předchozích postihů omezit možnosti režimu prezidenta Vladimira Putina pokračovat v agresi proti Ukrajině.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…