Dvacet let eura. Ekonomové jásají, jak jsou s ním lidé spokojeni

01.01.2019 9:21

Před dvaceti lety spatřila světlo světa společná evropská měna – euro. Prošla si krizí, ale překonala ji a nadále s ní lze platit a obchodovat v řadě zemí EU. Počet takových zemí od roku 1999 rostl. Podle ekonomů je překvapivé, že společná evropská měna přežila tak dlouho a zjevně bude žít dál. Podle průzkumů jsou totiž lidé s eurem spokojeni.

Dvacet let eura. Ekonomové jásají, jak jsou s ním lidé spokojeni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euroměna, ilustrační foto
reklama

První leden 1999 byl zvláštní den. Byl zvláštní např. tím, že se zrodila evropská společná měna euro, s jejímž vznikem se počítalo od roku 1992. Server Novinky.cz připomíná, že na počátku bylo členy eurozóny 12 států.

Česká národní banka tehdy první kurz nastavila na hladině 35 korun za 1 euro. Dnes je to přes 25 korun.

Příklady z historie ukazují, že měnové unie někdy nedokážou přežit moc dlouho. Je tedy poměrně překvapivé, že euro sedokázalo dožít svých dvacátých narozenin. „Uplynulých dvacet let přineslo občas i krušné chvíle, každopádně ale ukazují obrovskou vůli členských zemí eurozóny euro zachovat jako svou měnu a celý projekt eurozóny dále rozvíjet,“ uvedl ekonom Radomír Jáč.

Portfolio manažer NN Investment Partners Michal Špaček upozornil na fakt, že v členských státech eurozóny klesla důvěra v euro pod 50 procent jen v letech 2007 a 2008. V době řecké ekonomické krize v roce 2012 se důvěra v euro pohybovala na úrovni 57 procent. Aktuálně věří v prospěšnost eura 64 procent lidí, kteří jím platí.

V České republice však euro nemá politickou podporu. Prezident Miloš Zeman sice tvrdí, že je stoupencem přijetí eura v Česku, ale za lepších podmínek. Ve stejném duchu se vyjadřuje i premiér Andrej Babiš (ANO). Ekonom ING Bank Jakub Seidler má za to, že i kdyby čeští politici změnili svůj názor a začali euro teď hned podporovat, nepřijmeme ho dřív než v roce 2023.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

12:01 „Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

Imunolog Jiří Šinkora se opět zlobí. Tentokrát kvůli strachu, který vláda a odborníci šíří ve spojit…