Dvakrát německé děti v hlavní roli. Knihy, u nichž vám nebude dobře

21.06.2016 12:33

ParlamentníListy.cz měly možnost nahlédnout do dvou titulů, které od sebe dělí v podstatě jen pár let. Přitom se jedná o velmi bolestnou tématiku německých dějin. První román popisuje zbídačené děti v Berlíně na počátku třicátých let 20. století, druhý pak Hitlerovu dětskou armádu.

Dvakrát německé děti v hlavní roli. Knihy, u nichž vám nebude dobře
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Bylo jim teprve šestnáct let. Z Hitlerových chlapců vycepovali v rychlokursech vojáky, aby je pak na jaře 1945 povolali do Waffen-SS a nasadili do dávno prohrané války. Tyto děti ale nebyly v žádném případě „bojeschopné“, natož aby se staly mužstvem. Režim zneužil jejich horlivosti, za niž chlapci zaplatili vysokou cenu. Kniha obsahuje příběhy svědků doby, pamětníků málo známé kapitoly druhé světové války. Autoři Günter Lucks a Harald Stutte vylíčili osudy osmi z nich.

Oba spisovatelé již v minulosti stáli za zrodem titulu Byl jsem Hitlerův poslední rekrut. V něm líčí osud Hamburčana Güntera Luckse, který byl jako šestnáctiletý odvelen do bojů o Vídeň. „Dítě bojovalo, zabíjelo – a upadlo do sovětského zajetí. Začala několikaletá odysea řadou táborů – a neuvěřitelný příběh, který v Moskvě vyústil ve velkou tragickou lásku," dokládá anotace titulu.

Druhým, čistě beletristickým titulem, jsou Pokrevní bratři. Román, jenž poprvé vyšel v roce 1932, je intenzivním, otřesným a autentickým svědectvím života několika mladistvých bezdomovců v Berlíně na počátku třicátých let 20. století. S realismem hlubokého smutku autor sleduje osud "tlupy", líčí jejich krutý boj o přežití, jakož i nezkrotnou touhu po svobodě, jež mnohdy vrcholí temnými orgiemi. Autor Ernst Haffner však svým hrdinům přiznává také důstojnost a naději na lepší budoucnost. Strhující knihu vydal Ikar.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…