Dvě podpálená azylová centra za jediný týden. A další zvěrstva migrantů ve Švédsku

22.10.2016 19:42

Ani razantní pokles žádostí o azyl neotupil hrany nenávisti u jisté části švédské společnosti vůči uprchlíkům. Ve včerejších ranních hodinách se stalo terčem žhářského útoku již druhé azylové centrum ve Stockholmu za poslední týden.

Dvě podpálená azylová centra za jediný týden. A další zvěrstva migrantů ve Švédsku
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů
reklama

Oheň vypukl krátce před druhou hodinou ranní a rychle se rozšířil po celé budově, kterou se nepodařilo zachránit ani dvaceti přivolaným hasičům. V obou případech naštěstí nedošlo ke ztrátám na životech a nejsou rovněž hlášeni žádní zranění. Při včerejším incidentu bylo včas evakuováno devět žadatelů o azyl a dva zaměstnanci. Při nedělním incidentu v dělnické čtvrti Fagersjö muselo být evakuováno čtyřicet lidí.

Policie zatím nezatkla žádné podezřelé, ale případ vyšetřuje jako žhářský útok. Podobné incidenty bohužel nejsou ani v tak tolerantní zemi, jakou Švédsko bezpochyby je, ničím výjimečným. Země je sice dávána v oblasti přistěhovalecké politiky za vzor lidskoprávními organizacemi z celého světa, ale mnozí Švédové nadšení z vítání uprchlíků „příliš nesdílí“. Důkazem je i série asi dvaceti žhářských útoků loni v létě.

Švédsko v loňském roce přijalo přes 160 000 žádostí o azyl, což bylo vzhledem k počtu jeho obyvatelstva nejvíce z celé Evropy. Loni v listopadu však byla vládní koalice složená ze socialistů a Zelených nucena oznámit, že více uprchlíků již země vzhledem k omezeným kapacitám přijmout nemůže. Zkraje letošního roku potom švédské úřady přikročily ve snaze omezit další příliš uprchlíků k přísnějším kontrolám na svých hranicích.

Aktuální údaje nasvědčuji tomu, že přijatá opatření nesou své ovoce. V porovnání s obdobím mezi lednem a zářím v roce 2015 letos poklesl počet žádostí o plných 76 %. Zatímco v minulý rok v tomto období požádalo o azyl více než sedmdesát tisící lidí ze zemí Blízkého východu a Afriky, tak letos to bylo jen něco málo přes dvaadvacet tisíc. Švédským úřadům se také poměrně dobře daří neúspěšné žadatele deportovat. Letos to bylo již 15 500, což představuje nárůst o 66 %.

Přesto představuje pro Švédsko i stávající počet žadatelů o azyl značnou finanční zátěž. A bohužel ne vždy jsou finanční prostředky v této oblasti využity skutečně efektivně. Na začátku tohoto měsíce například švédský deník Dagens Nyheter informoval v přepočtu o 23 milionech dolarů, jež Švédský migrační úřad investoval do ubytovacích prostor, které nyní zejí prázdnotou. Podle zprávy úřadu udělali chybu představitelé místních samospráv, když podepsali smlouvy se soukromými provozovateli ubytovacích zařízení na příliš dlouhou dobu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

7:50 Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

Včerejší akce na Pražském hradě se stala terčem kritiky. Vadily zejména plastové kelímky, ve kterých…