Dvě třetiny lidí si myslí, že v Česku vládne napětí mezi bohatými a chudými

02.05.2013 15:55

Téměř dvě třetiny lidí si myslí, že v Česku panuje velmi silné napětí mezi bohatými a chudými. Devětapadesát procent občanů ho vnímá i mezi vedením podniků a zaměstnanci. O silném napětí mezi lidmi s různými politickými názory a mezi majoritou a minoritou shodně mluví polovina veřejnosti. Méně často pak lidé cítí rozpory mezi mladými a starými a mezi městem a venkovem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Dvě třetiny lidí si myslí, že v Česku vládne napětí mezi bohatými a chudými
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Zhruba polovina občanů vypovídá o silném napětí mezi lidmi s různými politickými názory, téměř stejný podíl hovoří o silném napětí mezi etnickou majoritou a minoritami (52 %, resp. 50 %). Méně často lidé registrují silné napětí mezi mladými a starými lidmi (35 %) a zejména mezi městem a venkovem (24 %).

Kompletní zpráva STEM ZDE.

Za poslední rok se názory občanů na rozpory a napětí mezi skupinami výrazně nezměnily. Celkově data vypovídají o mírném uvolňování napětí mezi jednotlivými skupinami. Nejvýrazněji se to v uplynulém roce týká napětí mezi městem a venkovem, mezi mladými a starými lidmi a rovněž mezi Čechy a cizinci.

Zatímco v loňském roce výsledky svědčily o tom, že pro vnímání rozporů mezi lidmi s různými politickými názory není určující ani tak dimenze levice - pravice jako vzdálenost od „extrémů“, letos se naznačuje, že odleva doprava se vnímání napětí nepatrně oslabuje.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …