Džihádistu s výbušninou chytili těsně před akcí. V zemi, kde se to opravdu nečekalo

11. 8. 2016 14:42

Kanadě se doposud vážnější teroristické hrozby vyhýbaly. Včera se však tamější policii podařilo zneškodnit příznivce Islámského státu Aarona Drivera krátce před plánovaným sebevražedným útokem, který chtěl provést na veřejném prostranství.

Džihádistu s výbušninou chytili těsně před akcí. V zemi, kde se to opravdu nečekalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Muslimské ženy poblíž mešity

Do akce byli zapojeni příslušníci Královské jízdní policie, bezpečnostní zpravodajské služby, policie a dalších zpravodajských agentur. Nejmenovaný člen Kanadské královské jízdní policie (RCMP) pro média uvedl, že informace o plánovaném útoku se RCMP dozvěděla v průběhu včerejšího dne. Třiadvacetiletý Driver byl zastřelen ve městě Strahthroy, které leží v jižním Ontariu. Úřadům i veřejnosti byl dobře známý. Loni v červnu poskytl obsáhlý rozhovor zpravodajské televizi CBC News.

„Pokud jde nějaká země do války proti jiné zemi či lidem z jiné komunity, musí být připravena na odvetu. A když už se něco takového skutečně stane, nemělo by to nikoho překvapit. Daná země si to prostě zaslouží,“ uvedl příznivec Islámského státu mimo jiné v rozhovoru. O celém případu zatím nejsou známy úplné informace. Nicméně rodině Drivera bylo řečeno, že byl zastřelen policií poté, co stačil odpálit jedno zařízení a zranil sebe a jednu osobu. K dispozici měl ještě jednu bombu, kterou už však odpálit nestihl.

Drivera sledovaly bezpečnostní služby od října 2014, kdy se začal radikalizovat. Podle dostupných informací se Drive narodil do křesťanské rodiny, ale prožíval obtížné dětství, protože mu v sedmi letech zemřela matka. Jeho otec se následně znovu oženil, ale v nové rodině se budoucí radikální islamista necítil příliš dobře. Byl to právě Driverův otec, který v březnu loňského roku vyjádřil pro CBC News pod příslibem anonymity obavy, že se jeho syn radikalizuje. Podle otce se chování syna změnilo po úmrtí matky.

Celý text v angličtině je ZDE.

V šestnácti letech Driver utekl z domova a protloukal se životem na vlastní pěst. Podle výpovědi Drivera staršího se jeho syn vrátil domů až po čtyřech letech s tím, že konvertoval k islámu. Poprvé se však dostal do střetu se zákonem ve čtrnácti letech, kdy jej police přistihla při kouření marihuany. O tři roky později přivedl do jiného stavu svoji přítelkyni a začal dle své výpovědi v loňském rozhovoru pro CBC číst Bibli. „Tam jsem však potřebné odpovědi nenašel a obrátil jsem se k islámu.“

Jak uváděl otec mladého islamisty, po svém návratu domů se jeho syn příliš nábožensky neprojevoval, byť dodržoval ramadán a jedl výhradně halal maso. „Doma byl velmi mlčenlivý. Byl to takový vlk samotář, který neměl kamarády. Nikdy nemluvil o tom, co dělá či kam jde,“ řekl v rozhovoru pro CBC Driver starší s tím, že k synově radikalizaci přispěly informace a fotografie ze syrského bojiště. „Cítil křivdu za muslimy a říkal, že se musí něco stát.“

Samotný Driver mladší však loni v červnu popíral, že by byl schopen spáchat násilný trestný čin, a tvrdil, že násilí není v jeho povaze. V říjnu 2014 kanadské zpravodajské služby zachytily některé jeho komentáře na Twitteru, kde se pod přezdívkou Harun Adburahman projevoval jako radikální islamista. Po osmidenním výslechu však byl podmínečně propuštěn. Mimo jiné musel absolvovat speciální „vzdělávací“ kurzy a bylo mu nařízeno držet se dál od sociálních sítí.

Letos v únoru bylo Driverovi umožněno zbavit se některých podmínek. Mohl se například zbavit GPS náramku, který sledoval jeho pohyb, a nemusel dál absolvovat vzdělávací kurzy v oblasti náboženství. Vedle toho však byl nucen zdržovat se v Ontariu a potřeboval písemný souhlas úřadů, pokud si chtěl pořídit mobilní telefon nebo počítač. Zároveň mu úřady nařídily, že až do konce srpna má zapovězen přístup k sociálním sítím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…