Rekordně nízká nezaměstnanost a nedostatek lidí na pracovním trhu nutí podniky zvedat mzdy. Když nepomůže vyjednávání, nebojí se zaměstnanci stávkovat. Podnikům většinou nezbývá než připlatit, protože zpravidla tahají za kratší konec provazu a nemohou si dovolit odchod lidí, zvláště těch kvalifikovaných.
V energetické společnosti E.ON, která dodává plyn a elektřinu zhruba jednomu a půl milionu zákazníků, jdou ale jednání o zvyšování platů ztuha. Podle informací TÝDNE se mezi zaměstnanci dokonce vážně hovoří o stávce. Znamená to, že bude část republiky bez proudu? Z energie poskytovatele E.ON svítí takřka celé jižní Čechy a jižní Morava.
Odbory situaci hodnotí opatrně, nicméně nejextrémnější způsob řešení nevylučují. „Naše možnosti stávky jsou omezené, nemůžeme přerušit dodávky energií na několik hodin a odpojit třeba nemocnice. Doufáme, že se nějak dohodneme,“ řekl TÝDNU Martin Picmaus, zástupce odborů a člen dozorčí rady společnosti. „Zákon stávku nezakazuje, ale není to na pořadu dne,“ podotkl člen dozorčí rady Miroslav Pelouch.
Očekávání zaměstnanců jsou každopádně velká, hlavně s ohledem na to, že v posledních třech letech mají na výplatních páskách stále stejné cifry. Deset procent Nejvíce nespokojeni jsou řadoví zaměstnanci. Kupříkladu průměrný plat montérů pracujících pro E.ON se pohybuje okolo 27 tisíc korun hrubého.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový